Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Murati: Ligjin për vlerësimin e pronave do ta ndryshojmë në vitin 2024

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka bërë të ditur se ligji për vlerësimin e pronave nuk mund të ndërrohet këtë vit.

  Ai në Debat Plus, ka thënë se ky ligj do të ndërrohet në vitin 2024 ose më tutje.

  Sipas tij ligji për vlerësimin e pronave daton nga viti 2018.

  Ligji në fuqi cakton një prag prej 0.15% që do të thotë se komunat nuk mund ta ulin këtë prag.

  Murati theksoi se me ligjin e ri do ta mundësojnë që kjo për qindje të ulet.

  “Shkallët tatimore caktohen prej komunave, dhe ligji që është në fuqi e ka caktu edhe një prag që thotë 0.15% më poshtë nuk mund të shkojmë. Ne për ta mundësu shkallën më të ulët do ta ndryshojmë ligjin mirëpo këtë mund ta bëjmë nga viti 2024 e tutje”, ka thënë ai.

  Tutje ai ka thënë se ka raste ku pronat nuk janë vlerësuar si duhet dhe se pronarët mund të shtrojnë ankesa nëse kanë prova për një gjë të tillë.

  “Nuk është problemi pse Ministria e Financave ka bërë një detyrë që i takon me ligj dhe ka bërë vlerëism të drejtë të pronave ka raste që mund të jetë i mbivlerësuar, sepse kanë marrë mesatare të lagjes dhe ndokujt nuk i përshtatet vlera, këto raste mund të ankohen”, ka thënë ai.

  “Vlerësimi i saktë duhet ta kërkojmë të gjithë, atë të vlerës, sepse është e rëndësishme për ta kuptuar vlerën, dhe për sektorin financiar… por edhe është mirë të dihet për cështje të trashëgimisë apo për bashkim të pronave për çështje biznesore”, ka vijuar ai.

  Murati ka thënë se i ka propozuar komunave të futet një klauzolë në ligjin e ri që do të mundësonte zbritjen deri në 100 euro në të gjitha faturat e vlerësimit të pronave.

  “Për faturat që janë gjeneru propozimi ynë ka qenë se meqenëse ka gjendje të rënduar, mund të jenë të renduar nga një vlerësim të pronës së tyre, kemi thënë që le të fusim një klauzolë në ligjin e ri që i mundësohet komunave që t’i zbresin 100 euro të gjitha faturat, kush e ka faturën 25 euro i zbriten të gjitha, kush e ka 180 i zbriten 100”, ka thënë ai.

  Ligji i ri për vlerësimin e pronave është kundërshtuar nga partitë opozitare për shkak të rritjes për 100 e më shumë për qind./dukagjini

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan i ka reaguar kryetarit të kësaj komune, Alban Hysenit, pasi ky i fundit sot...
  Lajme21 Mars 2023
  Drejtori i të ashtuquajturës zyra serbe për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, i është kundërpërgjigjur deklaratës së kryeministrit të vendit,...
  Lajme21 Mars 2023
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka zhvilluar sot një bisedë përmbajtësore me Presidentin e Shtetit të Izraelit, Isaac Herzog si...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Presidenti i Kinës Xi Jinping ka bërë thirrje për “bisedime paqeje” dhe “dialog të përgjegjshëm” mbi Ukrainën në një deklaratë të përbashkët...
  Vip21 Mars 2023
  Këngëtarja shumë e dashur Nora Istrefi e ka publikuar video projektin e saj më të ri muzikor, të titulluar “Amanet”. Kënga e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kërkohet ndihmë për shërim të Gazmend Malokut nga Juniku. Sipas familjarëve të tij, Gazmendi është ne gjendje të rëndë shëndetësore në Turqi,...
  Lajme21 Mars 2023
  Emisari i BE-së për dialogun me Serbinë, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar një takim me kryetaren e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq,...
  Lajme21 Mars 2023
  Deputeti i Vetëvendosjes, Fatmir Humolli, ka thënë se që nga dita e nesërme ai do të jetë deputet i pavarur në Kuvendin...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Në moshën 56-vjeçare ka ndërruar jetë në Londër aktori anglez Paul Grant, i cili ka luajtur në filmat Star Wars dhe Harry...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.