×
 • Sport
 • Sport

  Muller pensionohet nga kombëtarja gjermane

  FrontOnline
  10 Korrik 2024

  Thomas Müller, i cili është 34 vjeç dhe ka kontratë me Bayern deri në vitin 2025, e përfundon karrierën e tij në ekipin kombëtar gjerman sipas informacionit të BILD.

  Kështu që ndeshja e tij e 131-të me kombëtaren, e cila përfundoi me humbjen 1:2 pas kohës shtesë në çerekfinalen e Kampionatit Evropian kundër Spanjës, ishte ndeshja e fundit për ekipin e trajnerit Julian Nagelsmann.

  Pas eliminimit kundër Spanjës në Stuttgart, Müller kishte deklaruar: “Duke e parë në mënyrë realiste, është e mundur që kjo të ketë qenë ndeshja ime e fundit me kombëtaren.”

  Ylli i sulmit të Bayernit shtoi: “Unë do të ulem me trajnerin e kombëtares më vonë. Ne kemi një marrëdhënie shumë të besueshme. Por, siç thashë, në mënyrë realiste kjo është e mundur.”

  Një shikim mbrapa në një karrierë të madhe në ekipin kombëtar: Müller debutoi për ekipin gjerman në mars 2010 në një ndeshje miqësore kundër Argjentinës (0:1).

  Ai ka luajtur deri më sot 131 ndeshje (45 gola) dhe është në vendin e tretë në listën e përhershme. Vetëm Lothar Matthäus (63/150 ndeshje) dhe Miroslav Klose (46/137 ndeshje) kanë më shumë.

  Arritja më e madhe e Müller: Në vitin 2014 ai u bë kampion bote në Brazil, duke shënuar gjithsej pesë gola gjatë turneut.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Sport22 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të kenë 592 pjesëmarrës në Lojërat Olimpike Paris 2024, ndjekur nga Franca e Australia. 32 rusë...
  Sport22 Korrik 2024
  Arsenali dhe Bologna po i përgatisin dokumentet për transferimin e Riccardo Calafiorit. Tashmë duket se është punë e kryer që nënkampionët anglezë...
  Sport22 Korrik 2024
  Adrien Rabiot tashmë është pa skuadër, pasi ditë më parë u largua nga Juventusi, pasi nuk e rinovoi kontratën me italianët. Tash,...
  Të tjera
  Lajme23 Korrik 2024
  Prokuroria Speciale e Kosovës, dje bëri të ditur se edhe sot do ta intervistojë ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. Sipas PSRK-së, intervistimi...
  Ekonomi23 Korrik 2024
  Dyshekët e prodhuar në Kosovë janë produkti kryesor që  eksportohet nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) së paku gjatë...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Lajme23 Korrik 2024
  Moti sot parashihet të jetë kryesisht me diell. Vranësirat më të fokusuara parashihen përreth relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...
  Lajme22 Korrik 2024
  E pandehura pranoi SMS në 3 të mëngjesit pastaj e çoi me veturë në Drenas- çfarë ndihme iu ofrua Faton Hajrizit pas...
  Lajme22 Korrik 2024
  Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka ftuar që të jetë pjesë e një debati publik mes tij dhe kryeministrit aktual, Albin Kurti....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.