×
 • Lajme
 • Lajme

  Muhaxhiri për kryetarët në komunat veriore: Nuk ishin kualitativ, ishin formal – Mbajtja e tyre në pushtet, lojë politike e Qeverisë

  FrontOnline
  28 Maj 2024

  Analisti politik, Artan Muhaxhiri, për FrontOnline thotë se puna dhe se si e kanë marrë pushtetin kryetarët në komunat veriore, ka qenë në kushte jo normale.

  ‘’Puna e tyre ka nis dhe është zhvilluar në kushte jonormale. Procesi se si ata kanë ardhur në pushtet ka qenë i jashtëzakonshëm dhe nuk mund të krahasohen me kryetarët e komunave tjera. Pozicioni i tyre më shumë ka qenë formal se sa kualitativ, pra më shumë kanë qenë fiktiv, se sa kryetar real. Ka qen. Puna e tyre ka nis dhe është zhvilluar në kushte jonormale’’, deklaron ai.

  Muhaxhiri, deklaron se puna e tyre nuk mund të krahasohet me punën e kryetarëve tjerë dhe se ata më shumë kanë qenë kryetar formal se sa kualitativ.

  ‘’ Pozicioni i tyre më shumë ka qenë formal se sa kualitativ, pra më shumë kanë qenë fiktiv, se sa kryetar real. Ka qenPuna e tyre ka nis dhe është zhvilluar në kushte jonormale. Procesi se si ata kanë ardhur në pushtet ka qenë i jashtëzakonshëm dhe nuk mund të krahasohen me kryetarët e komunave tjera. Pozicioni i tyre më shumë ka qenë formal se sa kualitativ, pra më shumë kanë qenë fiktiv, se sa kryetar real. Po nuk kanë pasur sukses’’ shton ai për FrontOnline.

  Muhaxhiri e quan lojë politike të Qeverisë mbajtjen e kryetarëve shqiptarë në komunat veriore

  ‘’Ka qenë një lojë politike për mbajtjen e tyre në pushtet dhe se tendenca e tyre ka qenë shtrirja e pushtetit në veri me anë të kryetarëve, por pushteti i tyre është i paqendrueshëm sepse nuk përfaqësojnë vullnetin politik të atyre komunave dhe kur do që mbahen zgjedhjet dhe mbajtja e tyre të bëhet në kushte normale, ata nuk do të jenë më. Në realitet nuk kanë krijuar ndonjë ndikim, pra nuk kanë qenë përfaqësues të vullnetit politik’’ thotë ai.

  Një vit nga zgjedhja e kryetarëve të Veriut/ Çfarë bën kryetarët atje për një vit?

   

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të varroset në fshatin Talinoc i Muhaxherëve të Ferizajt, nënoficeri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Muhamet Beqiri. Ai ndërroi...
  Lajme15 Qershor 2024
  Policia e Kosovës dje në veri të vendit ka gjetur arsenal armësh në dy lokacione të ndryshme. Bëhet e ditur se në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Bashkëpunimi sa vjen e bëhet më i ngushtë ndërmjet Kosovës dhe Forumit Ekonomik të Vjenës (VEF). Për të biseduar për hapat e...
  Të tjera
  Kronika15 Qershor 2024
  Është arrestuar një burrë në Lipjan, i cili dyshohet se ka rrahur motrën e tij. Pas intervistimit me vendim të prokurorit, rasti...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një i dyshuar është arrestuar të premten pasi kishte rrëmbyer një person dhe që për lirimin e tij kërkonte 30,000 euro nga...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një përleshje fizike ka ndodhur ditën e premte mes dy personave në Han të Elezit. Policia njofton se një person ka pësuar...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një burrë nga Jabllanica ka raportuar në Polici zhdukjen e bashkëshortes dhe vajzës së tyre. Sipas Policisë, i njëjti ka njoftuar se...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Për fundjavën që presim Shqipëria do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nga 170 euro sa ishte vitin e kaluar, çmimi i një kurbani në Kosovë këtë vit ka shkuar në 350 euro. Shitësit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.