×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Mjekësia popullore në kohën e Covid 19 dhe virozat e stinës

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Prej 8 muajsh po përjetojmë pandeminë dhe së fundi edhe virozat e stinës dhe njerëzit kërkojnë gjithashtu edhe ndihmën e mjekësisë alternative, çajrave dhe përzierjeve bimore.

  “Kërkesa më të mëdha janë për përzierjen bimore, që kurojnë Covid-in në fazat e hershme të tij. Ka kërkesa të mëdha për gripin, reumatizmën, dhe probleme të shëndetit mendor, stresi, ankthi, pagjumësia etj. Ka një intensitet të madh pune. Ne kryejmë 60-70 vizita në ditë. Vetëm këtu gjenden rreth 300 lloje bimësh vendase”, shprehet Ylli Merja, mjek alternativ.

  “Unë kam qenë me pompë, pasi kisha problem me mushkëritë, jo me Covid-in, por me frymëmarrjen. Provova ilaçet në spital e farmaci, por prej 3 vjetësh kam gjetur këtu derman. Kam hequr edhe pompën”, tregon dikush.

  Një tjetër shprehet:

  “Kam problem me tëmthin. E kuroj me bimë, se edhe efekte anësore nuk kanë. Edhe lirë janë, nuk kushtojnë. Më rekomandoi një familjari im dhe erdha edhe unë”.

  “Unë tregtoj prej 18 vjetësh bimë mjekësore. Kërkesa më të mëdha ka për stresin dhe astmën këtë periudhë. Edhe për vete, më kanë shëruar bimët e vajrat. Po të mos ishte për to, nuk do isha gjallë tani”./Top Channel

   

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Lifestyle17 Prill 2024
  Dëshira për të arritur bukurinë e përjetshme është ndër më të shpeshtat dhe pranishmet tek qeniet njerëzore Ndër pjesët më kryesore që...
  Lifestyle16 Prill 2024
  Shumë vite më parë njerëzit i shmangnin domatet sepse kishin frikë t’i hanin. Megjithatë, sot vlerësohet se prodhohen 1.5 miliardë ton domate...
  Lifestyle15 Prill 2024
  Kujdesuni për to në këtë mënyrë dhe do të keni pemë frutore të bukura në ballkonin tuaj. Këshilla nga kultivuesit profesionistë të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka deklaruar se 14 shqiptarë të rinj nga Bunajovci, janë ndaluar në pikën kufitare...
  Sport17 Prill 2024
  Real Madridi ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Manchester Cityt. Ishte Rodrygo i cili shënoi në minutën e 12-të të ndeshjes....
  Kronika17 Prill 2024
  Një person është arrestuar lidhur me rastin tragjik të vdekjes së 23-vjeçares ukrainase, Olena Kozii në autostradën “Arbën Xhaferi”, në muajin shkurt....
  Lajme17 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se dhjetë (10) pjesëtarë të Policisë së Kosovës janë në mesin e të ndaluarve nga...
  Vip17 Prill 2024
  Ndonëse është munduar të jetë sa më hermetik për jetën e tij private, Liam sot ka “hapur zemrën” dhe ka treguar për...
  Sport17 Prill 2024
  Tashmë sezoni në Superligën e Kosovës në basketboll ka hyrë në fazën më të nxehtë të saj. Trepça, Peja, Ylli janë skuadrat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.