×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Miratohet ligji, tredhje për përdhunuesit

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Pakistani ka prezantuar një ligj që parashikon tredhje dhe gjykime më të shpejta të autorëve të dyshuar të seksit si një dënim i mundshëm për përdhunuesit serialë.

  Kështu deklaroi sot zyrtari qeveritar Vakar Husain. Sipas tij, Kuvendi e ka miratuar ligjin të mërkurën dhe ka hyrë në fuqi menjëherë.

  Kastrimi kimik, i cili kryhet me ndihmën e drogës, praktikohet tashmë në Poloni, Korenë e Jugut, Republikën Çeke dhe disa shtete të SHBA-së, vëren Reuters.

  Kryeministri pakistanez Imran Khan tha vitin e kaluar se donte të vendoste dënime pas rritjes së numrit të krimeve seksuale në vend dhe pas rastit të një nëne të dy fëmijëve, e cila u nxor nga një makinë nga dy persona dhe u përdhunua nën kërcënimin e armës se zjarrit.

  OJQ-ja “Lufta kundër përdhunimit” thotë se më pak se 3 për qind e përdhunuesve janë dënuar në gjykatat pakistaneze

  Amnesty International ka bërë thirrje për një hetim mbi shkaqet e sulmeve seksuale në vend të dënimeve të rënda./FrontOnline/

   

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.