×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministria e Brendshme paralajmëron se një pjesë e agjencive të pavarura e ekzekutive do të shuhen

  FrontOnline
  19 Maj 2024

  Ekzekutivi po vazhdon procesin e racionalizimit të agjencive të pavarura dhe atyre qeveritare, por ende nuk se sa prej 80 agjencive aktuale do t’i nënshtrohen procesit të racionalizimit. Nga shoqëria civile thonë se vendi ka shumë agjenci të pavarura dhe se disa nga to duhet të shuhen.

  Disa nga dikasteret qeveritare po vazhdojnë vendosjen e vijave llogaridhënëse dhe zvogëlimin e agjencive të pavarura dhe ekzekutive. Për këtë qëllim gjatë këtij viti pritet të përfundojë një analizë me të cilën synohet zvogëlimi i numrit të agjencive të pavarura. Zëvendës/ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Bardhyl Dobra, i ka thënë Radio Kosovës se janë në finalizim të analizës për valën e tretë të racionalizimit të agjencive.

  “Kemi edhe një fenomen tjetër tek agjencitë, pasi ka shumë të tilla nën Kuvendin, dhe kanë funksione ekzekutive, që nuk ndodhë askund. Detyrë tjetër është që këto agjenci të transferohen nga legjislativi tek ekzekutivi”, tha ai.

  Nga MPBA nuk kanë treguar se sa agjenci mund të shuhen.

  Në përgjigjen me shkrim kanë thënë se “gjatë dy viteve të fundit është shënuar progres i rëndësishëm në funksionimin e administratës shtetërore”.

  Në dy viteve të fundit, Kuvendi i Kosovës miratoi dy ligje për racionalizimin e gjashtë agjencive të pavarura duke i shndërruar në segmente të ekzekutivit.

  Racionalizimi dhe shuarja e disa agjencive është domosdoshmëri, vlerëson Naser Shamolli, nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike.

  “Puna duhet të realizohet në dy drejtime. Në vendosjen e vijave llogaridhënëse dhe zhvendosjen e disa agjencive nga legjislativi në ekzekutiv, si dhe në reduktimin e numrit të agjencive që aktualisht është mbi 80-të. Nuk ka nevojë për një numër aq të madh të agjencive”, tha ai.

  Nevojën për zvogëlimin e numrit të agjencive të pavarura e thekson edhe Mexhide Demolli, nga Lëvizjen Fol, e cila shprehet e pakënaqur me punën e qeverisë në lidhje me agjencitë e pavarura.

  “Fatkeqësia qëndro në atë siç ka ndodhë me Agjencinë për Ndihmë Juridike Falas që është vendosur në kuadër të Ministrisë së Drejtësisë”, tha Demolli.

  Ajo shton se është parë themelimi i agjencive të reja që krijon përshtypjen, “e një skene të njohur nga qeveritë e kaluara” ku formimi i tyre bëhet “më shumë për militantët e vet se sa tu shërbejnë qytetarëve”.

  Përkundër numrit të madh agjencive të pavarura dhe nismës për shuarjen e disa prej tyre, së fundmi, Qeveria ka miratuar pesë rregullore me qëllim të funksionalizmit të Agjencisë për Informacionin e Klasifikuar.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Vetëm disa ditë pas çlirimit të Prishtinës, ushtarët britanikë zbuluan disa dhoma torturash që ishin shfrytëzuar nga paramilitarët serb. Së bashku me...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.