×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Metoda befasuese se si t’i zbardhni dhëmbët

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Këtu janë disa metoda të lehta të cilat përmirësojnë buzëqeshjen tuaj!

  Një buzëqeshje e ndritshme jo vetëm që duket e mrekullueshme, por mund të përmirësojë gjithashtu edhe shanset për të gjetur një partner. Sipas një studimi të fundit nga Match, 71% të femrave thonë se gjëja që i tërheqë më së shumti tek meshkujt janë dhëmbët.

  Kështu që, të kesh dhëmbë më të mirë dhe më të bardhë do të thotë se keni një shans më të madh për të gjetur një të dashur.

  Këtu janë disa metoda të thjeshta për t’i bërë dhëmbët tuaj më të bardhë:

  Soda e bukës
  Soda e bukës mund të jetë një ndihmues shumë i madh. Ky kompleks kimik është një gërryes, që do të thotë se do të ndihmojë në heqjen e njollave në dhëmbë. Por, përdorimi i tepërt mund të jetë i dëmshëm, pasi që mund të dëmtojë smaltin tuaj, i cili do të bëjë që dhëmbët tuaj të errësohen, transmeton Lajmi.net.

  Evitoni pijet energjike
  Përveç se kafeja, çaji dhe vera shkaktojnë errësimin e dhëmbëve, qëndroni larg edhe nga pijet energjike. Acidi që ato përmbajnë mund të kenë efektet e njëjta të cilat shkatërrojnë dhëmbët tuaj. Ende dëshironi shumë që të pini pije energjike? Përdorni një pip sepse do t’i mbrojë dhëmbët tuaj.

  Ndërroje brushën e dhëmbëve
  Një buzëqeshje më e bardhë mund të jetë shumë e lehtë nëse e hidhni brushën e vjetër në shportën e mbeturinave. Sipas dentistëve, ju duhet që ta zëvendësoni brushën e dhëmbëve çdo tre muaj me një të re.

  Laje gjuhën me brushë
  Ta lash gjuhën me brushë kur i pastroni dhëmbët nuk do të thotë vetëm se do të keni një frymëmarrje më të freskët. Kjo mund të ndihmojë gjithashtu që të parandaloni prishjen e dhëmbëve. Gjuha akumulon baktere, të cilat përfundimisht do të çojnë në njolla të dhëmbëve. Përdorni një brushë të butë dhe bëni disa fërkime të gjata duke filluar në pjesën e prapme të gjuhës, shpërlajeni brushën më pas. Kjo do t’ju ndihmojë që t’i hiqni bakteret nga brusha pa e ri-depozituar atë në gjuhën tuaj, transmeton Lajmi.net.

  Hani fruta dhe perime
  Të hani fruta dhe perime është e mirë jo vetëm për trupin tuaj, por edhe për dhëmbët. Hani arra, karota të papërpunuara, molla dhe lulelakër, sepse këto ndihmojnë që t’i mbani dhëmbët të pastër duke hequr njollat sipërfaqësore dhe pllakat të cilat çojnë në dëmtim të dhëmbëve.

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Lifestyle15 Korrik 2024
  Kur vjen puna te humbja e peshës, terma të tilla si “kalori të pakta”, “zero kalori” dhe “prerja e kalorive” janë hedhur...
  Lifestyle15 Korrik 2024
  Ushqimet dhe pijet e gjelbra janë shumë (dhe nuk e nënvizojmë dot mjaftueshëm) të rëndësishëm dhe ushqyes për shëndetin e organizmit. Ardhja...
  Lifestyle12 Korrik 2024
  Popullsia e botës pritet të rritet me më shumë se 2 miliardë njerëz në dekadat e ardhshme dhe të arrijë kulmin në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Një alarm i kuq është në fuqi për të gjithë Kroacinë, pasi vendi vazhdon të përkeqësohet nga një valë e të nxehtit,...
  Vip15 Korrik 2024
  Një prej ish-banoreve më të komentuara të “BBV3”, Rike Roçi, ka qenë mbrëmjen e sotme e ftuar në “Top Arena”. Ajo ka...
  Sport15 Korrik 2024
  Xherdan Shaqiri njoftoi sot për pensionimin nga Kombëtarja e Zvicrës, të cilës i dha shumë gjatë 14 vjetëve sa luajti atje. Ylli...
  Lajme15 Korrik 2024
  Drejtori i IKD-së, Ehat Miftaraj, ka reaguar lidhur me debatin e fundit rreth çmimeve në plazhet e Shqipërisë. Miftaraj ka theksuar se...
  Lajme15 Korrik 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Jonathan Hargreaves, me...
  Lajme15 Korrik 2024
  Forcat e Armatosura Shqiptare do të marrin një ndihmë prej 13 milionë eurosh nga Bashkimi Europian. Këshilli Europian e ka miratuar sot...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.