×
 • Lajme
 • Lajme

  Meta: Të mbështesim më shumë anëtarësimin e Kosovës në NATO dhe OKB

  FrontOnline
  20 Maj 2024

  Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta deklaroi sot se, politikat aktuale në Shqipëri nuk po e udhëheqin vendin në drejtimin e duhur.

  Në fjalën e tij në takimin e Institutit Ndërkombëtar për Studime të Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) të mbajtur në Ljubjanë, Slloveni me temë “Shqipëria, Rajoni, Europa, Bota”, Meta foli për procesin e integrimit në BE.

  “Për Shqipërinë, janë vënë shumë kushte për të përmirësuar cilësinë e demokracisë, ndarjen e pushtetit, të drejtat e pronës, etj. Por mungesa e reformave domethënëse vetëm ka përkeqësuar dhe zgjatur zgjidhjen e këtyre problemeve”, tha Meta.

  “Politikat aktuale në Shqipëri nuk na udhëheqin në drejtimin e duhur. Prandaj, Partia e Lirisë e Shqipërisë është shumë e qartë dhe e përkushtuar për ato që duhet të bëhet”, tha Meta.

  Në planin vendas, shtoi Meta, “kemi 5 prioritetet kryesore, bashkë me objektivat politike për të shëruar sistemimin demokratik, rimarrjen e ekonomisë së tregut të lirë, dhe garantimin e të drejtave dhe sigurisë gjyqësore të qytetarëve tanë, që kanë si qëllim arritjen e objektivit të përshpejtuar të rritjes së popullsisë së Shqipërisë në më shumë se 4 milionë shqiptarë”.

  Specifikisht, u shpreh ai, “5 prioritetet janë: ndalimi i shpopullimit, rritja e pensioneve dhe pagave, investimet në arsim dhe kapitalin njerëzor, zhvillimi i bujqësisë dhe ushqimit me qëllim uljen e kostove të jetesës, dhe, përfundimisht, transformimi i modelit ekonomik të vendit për të kthyer Shqipërinë në një vend eksportues”.

  Duke folur për Kosovën, Meta tha se, “ne po ashtu duam të mbështesim shumë më shumë integrimin e Kosovës në organizatat rajonale, NATO-n dhe OKB-në”.

  “Unë gjithmonë kam mbajtur qëndrimin se njohja e pavarësisë së Kosovës është përdorur si një monedhë shkëmbimi nga Serbia dhe, shumë më tepër, nga Rusia, në objektivat e saj imperialiste”, theksoi Meta.

  Sipas tij, “dështimi për të integruar Kosovën në Asamblenë Parlamentare, është një gabim. Vetëm motivon Serbinë që të vazhdojë me flirtime dyfishe me Rusinë. Dështimi për të integruar Kosovën në Këshillin e Evropës, është gabim. Kjo vetëm e motivon Serbinë që të vazhdojë me flirtin e saj të dyfishtë me Rusinë”.

  “Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e ka konstatuar pavarësinë e Kosovës në përputhje me të drejtën ndërkombëtare”, nënvizoi Meta./ATSH

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme24 Qershor 2024
  Tarik Kurgash, një polic i gjeneratave të reja të Policisë së Kosovës, është i arrestuari nën dyshimet për shkaktimin e aksidentit me...
  Kronika24 Qershor 2024
  Një person është arrestuar nga policia e rajonit të Gjakovës, pasi që ky i fundit dyshohet se tentoi t’u jepte ryshfet 20...
  Lajme24 Qershor 2024
  Ministrja gjermane e Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë, Ursula Nonnemacher do ta vizitojë Kosovën për të mësuar rreth rekrutimit të stafit të ri infermieror nga...
  Të tjera
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka thënë se nga e marta mund të ketë grevë të punëtorëve...
  Lajme24 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, rreth takimit të së enjtes të Nivelit të Lartë në Bruksel...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në Luksemburg, ka marrë pjesë në takimin e rregullt të Ministrave...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, duke komentuar takimin e së mërkurës midis kryeministrit, Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq...
  Lajme24 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës sot ka mirëpritur konferencën e 14-të kryetarëve të Gjykatave Supreme të Evropës Qendrore dhe Lindore, e cila u...
  Lajme24 Qershor 2024
  Disa qytete të Kosovës, dje janë përfshirë nga një valë e madhe e reshjeve të shiut. Në disa zona të Kosovës, këto...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.