×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Merkeli paralajmëron për pandeminë: Po rrezikojmë gjithçka që kemi arritur

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka thënë gjatë një fjalimi në Bundestag se gjermanët janë në procesin e rrezikimit të gjithçkaje që është arritur në muajt e fundit, duke iu referuar pandemisë.

  Duke e komentuar rritjen e numrit të rasteve të koronavirusit në javët e fundit, ajo u bëri thirrje gjermanëve që të mos tregohen të shkujdesur ndaj koronavirusit për shkak se, sipas saj, rregullat dhe kufizimet do të ishin humbje kohe, nëse njerëzit nuk i respektojnë ato.

  “Unë jam e sigurt se jeta siç e kemi njohur do të kthehet”, tha Merkel para deputetëve gjermanë pasi e mbrojti vendimin për marrje të borxhit me miliarda euro shtesë gjatë vitit të ardhshëm, shkruan BBC.

  Ajo shtoi se Gjermania është duke u përballur me një fazë të vështirë, ndërsa zyrtarët shëndetësorë njoftuan se të mërkurën janë regjsitruar 1,798 raste të reja të infektimeve dhe 17 raste fatale për 24 orë.

  Kancelarja u pajtua me 16 kryeministrat rajonalë të martën që ndejat private duhet të kufizohen me 25 persona dhe që të jepen gjoba për të gjithë ata që nuk ofrojnë të dhëna të sakta të kontaktit për ta ndihmuar përcjelljen e kontakteve.

  Megjithatë, ajo u shpreh me shpresë se gjendja do të përmirësohet. “Familjet do të bëjnë ndeja përsëri; klubet, teatrot dhe stadiumet e futbollit përsëri do të jenë plot, por tani ne duhet të tregojmë se mund të vazhdojmë të sillemi me durim dhe ndjeshmëri dhe në këtë mënyrë ne mund të shpëtojmë jetë”, shtoi kancelarja Merkel.

  Delegacioni nga Drake University viziton Devolli Corporation, njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti nesër do të paraqitet në Facebook, ku ka paralajmëruar se do ta japë “lajmin...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Donald Trump në një interviste me Fox News ka krahasuar problemet e tij ligjore me persekutimin e figurës së opozitës ruse Alexei...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Alexei Navalny mund të jetë vrarë nga një grusht në zemër, një teknikë e përdorur dikur nga agjentët sekret në kohën e...
  Të tjera
  Lajme21 Shkurt 2024
  Me propozim të prokurorit special Ilir Morina, është mbyllur për publikun gjykimi ndaj të akuzuarit Dejan Raciq, i cili ngarkohet për dhunim...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryeparlamentari, Glauk Konjufca ka zgjedhur të mbrohet në heshtje, në seancën gjyqësore me akuzën për hedhje të gazit lotsjellës disa vite më...
  Ekonomi21 Shkurt 2024
  Sot po flasim për derivate. Por jo për çdo lloj derivati, po flasim për derivatet e Petrol Company. Me derivatet e kësaj...
  Kronika21 Shkurt 2024
  Policia e Kosovës, gjegjësisht njësiti (Fast Kosova), me mbështetje të Njësisë Speciale Operative, sot më 21.02.2024, pas një pune intensive në terren,...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Miliarderi Elon Musk është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe 2024 nga një deputet norvegjez, i cili vlerësoi pronarin e platformës X...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Është shtyre raportimi i ministri të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, dhe përfaqësues të Doganës së Kosovës dhe Administratës Tatimore, në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.