×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Më shumë se 30 persona të vrarë në jug të Gazës, shpeshtohen sulmet izraelite

  FrontOnline
  03 Dhjetor 2023

  Më shumë se 30 njerëz u vranë këtë mëngjes, si pasojë e sulmeve ajrore izraelite të cilat goditën zonat në qytetet jugore të Khan Younis dhe Rafah.

  “Që nga mbrëmë sulmet ajrore të vazhdueshme kanë dëmtuar pjesën më të madhe të anës lindore të Khan Younis me banorët që janë urdhëruar me një ton kërcënues që të evakuohen në anën perëndimore të qytetit ose në qytetin Rafah”, tha Hani Mahmoud, korrespodent i Al Jazeera-s.

  “Por kur njerëzit filluan të iknin atje [Rafah], ata u bombarduan, duke konfirmuar faktin se nuk ka vend të sigurt në Gaza”, shtoi ai, transmeton Klankosova.tv.

  Ndër të tjera ai tha se qindra banorë janë ende të bllokuar në zonat e synuara të Khan Younis pasi rrugët kryesore që çojnë në pjesë të tjera të qytetit ose më në jug janë shkatërruar ose dëmtuar rëndë.

  Ndërkohë në veri, punonjësit e shpëtimit nxorrën të paktën 10 trupa nga nën rrënojat ndërsa zjarri izraelit shkatërroi 50 shtëpi banimi.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Kryesuesi i ekipit të Serbisë në dialog, Petar Petkoviq, ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në raundin e ri...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Policia shqiptare ka arrestuar një 30-vjeçar në Kavajë, nën dyshimin se bashkë me vëllain e tij pasi e rrahën një 25-vjeçar e...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Bjellorusia po mban sot zgjedhje parlamentare dukshëm të kontrolluara dhe nën masa të larta të sigurisë në qendrat e votimit, për të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Taulant Balla, ka njoftuar se brenda 24 orëve janë arrestuar 15 persona. Ai me këtë rast ka...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish-deputetja dhe moderatorja, Grida Duma, ka folur për ndjenjat që i jep Kosova sa herë të jetë e pranishme. E ftuar në...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Sikurse në shumë sektorë ku punëtorët po lëshojnë vendin e punës, njëjtë po ndodhë edhe tek zjarrfikësit. Kjo, për shkak të kushteve...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish nënkryetarja e komunës së Prishtinës dhe ish ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Arsimit, Donjeta Sahatçiu, ka reaguar pas anulimit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është duke qëndruar për vizitë në Katar. Ajo atje po merr pjesë në tryezën ekonomike ndërmjet Kosovës...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Zjarrfikësit në Kosovë vazhdojnë të jenë të pakënaqur me kushtet e punës. Edhe viti 2024 për ta ka filluar njëjtë sikurse viti...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.