×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mbyllet aeroporti i Mynihut, disa persona hyn në pistë

  FrontOnline
  18 Maj 2024

  Aeroporti i Mynihut në Gjermani është mbyllur, sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kanë hyrë në psitën e tij.

  Siç raporton gazeta “Die Welt”, në fillim të festave lokale, aktivistët e klimës ndërprenë operacionet e fluturimit në aeroportin e Mynihut pasi ata hynë në zonën e aeroportit herët në mëngjes të së shtunës, kaluan një rrethojë dhe u ulën në asfalt, shkruan Reporteri.net.

  Një reporter i agjencisë gjermane të lajmeve, DPA, arriti që të shihte të paktën dy persona ulur në pistë, ndërsa raportohet se forca të shumta të policisë ishin në vendin e ngjarjes.

  Për arsye sigurie, të gjitha operacionet e fluturimit u ndaluan më pas, në mënyrë që fillimisht të mos ishin të mundura ngritje dhe ulje. Por pak më vonë, një pistë u rihap dhe operimet filluan sërish me vonesa. Policia tha se ka arrestuar tetë persona.

  Siç shpjegoi zëdhënësi i aeroportit, fillimisht u prekën vetëm uljet e planifikuara në Mynih nga ora pesë e mëngjesit, sepse ngritjet lejoheshin të bëheshin vetëm nga ora gjashtë. Avionët në hyrje u devijuan në aeroporte të tjera.

  Aeroporti po priste shumë udhëtarë në fundjavën e parë të festave lokale dhe rreth 350 mijë pasagjerë priteshin nga e premtja deri të dielën.

  Në Aeroportin e Mynihut ishin planifikuar 2 mijë e 860 fluturime gjatë kësaj periudhe.

  Në të kaluarën, aktivistët e grupit kishin kryer veprime të ngjashme në disa aeroporte gjermane, si në Berlin, Hamburg dhe Düsseldorf.

  Rame Lahaj, ambasador i VISA Infinite kartelës së Bankës TEB
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Qershor 2024
  Pasi ka marrë zyrtarisht votimin e Kuvendit, Hristjan Mickoski ka zhvilluar një takim ceremonial me Talat Xhaferin, i cili i ka dorëzuar...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Më shumë se një mijë vetë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet. Besimtarët myslimanë u përballën me temperatura...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka bërë të ditur se të paktën 37 mijë 598 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në...
  Të tjera
  Vip24 Qershor 2024
  Gabriela Arapi dhe Ilnisa Agoli janë përballur në “Top Arena” me njëra-tjetrën, ku janë sqaruar edhe për deklaratën që ka bërë ish-konkurrentja...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, priti sot në një takim lamtumirës ambasadoren e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Carin Lobbezoo. Në njoftimin e lëshuar...
  Lajme24 Qershor 2024
  Në fillim të këtij muaj patën filluar renovimet e sallës plenare të Kuvendit të Kosovës. E që nga ajo kohë nuk ka...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka thënë se nga e marta mund të ketë grevë të punëtorëve...
  Lajme24 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, rreth takimit të së enjtes të Nivelit të Lartë në Bruksel...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në Luksemburg, ka marrë pjesë në takimin e rregullt të Ministrave...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.