×
 • Auto
 • Auto

  Mbushësi i ri nga Samsung dezinfekton celularin tuaj

  FrontOnline
  08 Korrik 2020

  Samsung ka njoftuar një mbushës të ri pa tel që do të jetë gjithashtu një vend dezinfektimi.

  Samsung lëshon një mbushës 10W i cili gjithashtu dezinfekton telefonin tuaj të mençur gjatë procesit të mbushjes, transmeton Telegrafi.

  E gjithë kjo ndodh me dritën UV-C, e cila mund të vrasë 99 për qind të baktereve dhe mikrobeve.

  Mbushësi do të jetë i disponueshëm globalisht. Mund të gjendet në faqen e internetit në Gjermani për 58,38 euro. Përveç telefonave të mençur, mund të vendosni edhe kufje Bluetooth ose sende të tjera që të dezinfektohen në pajisje.

  Në përgjithësi, drita UV u testua si një zgjidhje efektive kundër një numri të madh të viruseve.

  Sipas një artikulli të botuar në gazetën prozesstechnik.industrie.de, SARS i shkaktuar nga coronavirusi (SARS-CoV) eliminohet nga ekspozimi ndaj dritës UV në intervalin 254 nm. Sidoqoftë, ende nuk është hulumtuar sa duhet nëse funksionon kundër të gjitha viruseve dhe mutacioneve të coronës.

  Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021
  Nga Rubrika
  Auto28 Shtator 2023
  Ndërsa rivalët e tij republikanë u përballën në debatin e dytë televizivë, ish-Presidenti Trump vendosi të mbajë fjalim në një kompani të...
  Auto27 Shtator 2023
  Volkswagen do të pezullojë prodhimin e dy modeleve elektrike ID.3 dhe Cupra Born në fabrikat e tij në Zwickau dhe Dresden në...
  Auto26 Shtator 2023
  Nissan ka njoftuar se nga tani do të lansojë vetëm automjete plotësisht elektrike në Evropë si pjesë e planeve për të shitur...
  Të tjera
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut po teston dronët nënujorë dhe inteligjencën artificiale për përdorim të mundshëm gjatë operacioneve detare, sipas...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka dënuar sulmet e së dielës ndaj Policisë së Kosovës, nga një grup terrorist...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti së bashku me ministren Donika Gërvalla-Schëarz dje kanë pritur ambasadorët dhe diplomatët e akredituar në Republikën e...
  Lajme28 Shtator 2023
  Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila ka thënë sot se sulmi i të dielës në Banjskë të Zveçanit është një...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, sot, në seancën e Kuvendit, ka thënë se të dielën, Republika e Kosovës u...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka mbajtur një minutë heshtje për nder të rreshterit të vrarë në veri, Afrim Bunjaku, raporton Ekonomia Online.  

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.