×
 • Lajme
 • Lajme

  Mbi 56 mijë mërgimtarë kanë ardhur në Kosovë vetëm gjatë vikendit

  FrontOnline
  21 Dhjetor 2020

  Një numër i madh i bashkatdhetarëve kosovarë, që jetojnë dhe punojnë në vendet e ndryshme të Evropës, ia kanë mësy Kosovës ku do t’i kalojnë festat e fundvitit.

  Vetëm gjatë vikendit nga pikat kufitare kanë hyrë mbi 56 mijë mërgimtarë.

  Kështu tha zëdhënësi i Policisë së Kosovës Baki Kelani, në një lidhje të drejtpërdrejtë telefonike në emisionin Info Magazine.

  “Bazuar në informacionet që i kemi nga pikat kuftare mund të them se numri i personave të kontrolluar që kanë hyrë me mjete të ndryshme gjatë kanë qenë 56 mijë e 655 persona, përderisa në dalje kanë qenë diku 1 mijë e 23 persona. Mirëpo edhe numri i qytetarëve që kanë hyrë nga pikat kufitare në cilësi të këmbësoreve kanë qenë 2 mijë e 300 persona në hyrje, përderisa në dalje 1 mijë e 555 persona”.

  Por, disa nga ta ishin cak i vjedhjeve.

  Ndaj Policia e Kosovës, në funksion të sigurimit të një ambienti më të qetë për mërgimtarët dhe që ata të mos jenë më cak i hajnave, ka bërë thirrje që mos të lihen gjërat në veturë në pjesët e dukshme.

  “Bashkëatdhetarët tanë të kenë një vigjilencë dhe kujdes më të shtuar gjatë parkimit të automjeteve të tyre që mos ti lënë në vende të errësuara dhe hapësira ku nuk janë të sigurta, dhe njëkohësisht mos të lënë gjësendet e tyre brenda veturave apo në pjesët e dukshme. Qoftë rroba apo çanta”.

  Kelani theksoi se Policia e Kosovës është duke ndërmarr aktivitete për të parandaluar vjedhjet ndaj bashkëatdhetarëve dhe sigurimin të një ambienti sa më të sigurtë për të gjithë qytetarët e vendit.

  KEDS ‘zhduk’ rrjetin ajror nga qendra e Malishevës
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i PDK-së, Rashit Qalaj, ka thënë se Donika Gërvalla e ka pamundësuar që babai i saj Jusuf Gërvalla të varroset me...
  Lajme29 Maj 2024
  Kryeministri Albin Kurti ka preferuar më tepër heshtjen kur është pyetur mbi reagimin e presidentes Vjosa Osmani për letrën e kryediplomates Donika...
  Lajme29 Maj 2024
  Ish- anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu ka komentuar përplasjet mes Presidencës dhe Qeverisë për mos anëtarësimin e Kosovës në KiE. Kryeziu...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...
  Vip29 Maj 2024
  Këngëtarja britanike me famë botërore, Dua Lipa, bëri thirrje për armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës. Këngëtarja Dua Lipa, me origjinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.