Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Manaj: Ulja e kriterit në 10 vjet nuk e zgji problemin e pensionistëve kontributdhënës

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Shkëmb Manaj, deputet i LDK, tha se çështja e pensionistëve kontributdhënës nuk mund të rregullohet duhet zvogëluar kriterin e viteve nga 15 vite në 10 vite. Kjo sipas tij do t’i dëmtonte të gjithë ata pensionistë kontributdhënës që nuk e arrijnë minimumin e 10 viteve për të gëzuar të drejtën e tyre në pension.

  Ai tha se thelbi i problemit të pensionistëve kontributdhënës qëndron në faktin se shteti i Serbisë e ka grabitur ish-fondin pensional të Kosovës dhe sot e asaj dite edhe pas 20 viteve të përfundimit të luftës Serbia në kundërshtim me të gjitha normat ndërkombëtare këtë fond nuk e ka thyer ende tek pronarët e vet, e që janë qytetarët e Kosovës.

  “Kjo çështje nuk mund të rregullohet duke zvogëluar kriterin e viteve nga 15 vite në 10 vite, sepse kështu do t’i dëmtonim të gjithë ata pensionistë kontributdhënës që nuk e arrijnë pastaj minimumin e 10 viteve për ta gëzuar të drejtën e tyre në pension. Grupi Parlamentar i LDK mendon që Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe Qeveria e vendit duhet t’i analizojë variantet më të mira që janë në favor të pensionistëve kontributdhënës duke përcaktuar këtë pension në mënyrë të përshkallëzuar me përqindje të caktuar për secilin vit të kontributeve të secilit qytetar të Kosovës”, tha ai.

  Ai gjithashtu, tha se duhet të ketë një reformë rrënjësore të skemave pensionale në vend, duke përmendur se në vend janë mbi 25 skema pensionale të cilat janë të rregulluara me 8 ligje.

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Drejtori ekzekutiv i Institutit për politika sociale “Musine Kokalari”, Visar Ymeri për Front Online  ka folur edhe për marrëveshjen e arritur në...
  Lajme31 Mars 2023
  Më 18 mars të këtij viti kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq u takuan në Ohër. Ata...
  Lajme31 Mars 2023
  Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji ka miratuar dje tarifat e reja të energjisë elektrike, që do të jenë më të...
  Të tjera
  Lajme30 Mars 2023
  Lideri i partisë joparlamentare Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vlerësuar se marrëveshja e Ohrit, e dakorduar mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Punonjësit sanitar në Paris filluan që nga dje të kthehen në punë, kështu duke ndërprerë edhe grevën. Në pritje të ekipeve të...
  Lajme30 Mars 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Avdullah Hoti, tha  se kryeministri i Kosovës i Kosovës Albin Kurti, nuk ka lidhje me ekonomi....
  Lajme30 Mars 2023
  Kryetari i kuvendit, Glauk Konjufca, është takuar me kongresistin republikan, njëherësh anëtar i Grupit të Miqësisë për Çështje Shqiptare në kuadër të...
  Lajme30 Mars 2023
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të pakta. Krejtësisht vonë në mbrëmje, rreth mesnatës, pritet të ketë...
  Lajme30 Mars 2023
  Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), e ka vlerësuar si të panevojshëm shtrenjtimin e energjisë elektrike. Ky reagim i tyre...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.