×
 • Lajme
 • Lajme

  Lutfi Haziri: Gjendjen reale në Kosovë e pasqyroi raporti i DASH-it, korrupsioni mendësi e qeverisë aktuale

  FrontOnline
  23 Prill 2024

  Lutfi Haziri, nënkryetari i LDK-së në një prononcim për Front Online ka folur lidhur me raportin e DASH-it, ku thuhet se Kosova pasqyron korrupsion të lartë.

  Haziri ka deklaruar se gjendjen reale në vend e ka paraqitur raporti. Ai vlerësoi se korrupsioni është bërë mendësi e qeverisë ‘Kurti’.

  “Raporti i DASH-it pasqyron gjendjen reale në Kosovë, gjendja sipas raportit është përkeqësuar dhe ka nënvizuar edhe shqetësimet që LDK tash e sa kohë i ka paraqitur lidhur me realitetin në Kosovë. Korrupsioni është bërë mendësi e qeverisë në Kosovë më shumë po administrohet sesa po qeverisët”, theksoi Haziri.

  Haziri ka kritikuar pushtetin aktual duke thënë se në vend s’ka as transparencë as llogaridhënie për asnjë proces e vendim.

  “Një vend që nuk ka transparencë, llogaridhënie, proces vendimmarrje me organizuar sipas ligjit lenë hapësirë për të konstatuar atë që kemi thënë. I jepet një tender sekret në procesin e panegocinueshëm me procedura jo të hapura dhe korrupsioni është mendësi e qeverisë”, deklaron Haziri.

  Raporti i DASH-it/ Opozita dhe shoqëria civile akuzojnë Kurtin se po u ofron mbështetje të dyshuarve për korrupsion

   

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme19 Maj 2024
  Ekzekutivi po vazhdon procesin e racionalizimit të agjencive të pavarura dhe atyre qeveritare, por ende nuk se sa prej 80 agjencive aktuale...
  Lajme19 Maj 2024
  Siç raportojnë agjencitë botërore, ka ndodhur një aksident gjatë uljes së helikopterit që kishte në bord presidentin iranian. Raportet e para thonë...
  Lajme19 Maj 2024
  Nënsekretarja amerikane e Shtetit, Elizabeth Allen, ka takuar sot presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti. me ç’rast kërkoi të zbatohen marrëveshjet...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami ka thënë se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë të pavërteta kur deklaron se...
  Lajme19 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës ka njoftuar se sot është djegur një kontejner i mbeturinave. Në njoftim thuhet se falë reagimit të qytetarëve është...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka vdekur ditën e shtunë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Bylykbashi. Më parë, i ndjeri kishte kërkuar ndihmë edhe për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, vlerëson se projekti i tyre për trajtimin, mbrojtjen dhe promovimin e lokalitetit arkeologjik të Dresnikut po...
  Sport19 Maj 2024
  Oleksandr Usyk u dërgua me urgjencë në spital pas përfundimit të meçit pasi Tyson Fury pretendoi se ai ka thyer nofullën e...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Situata në Bishkek është stabilizuar në orët e vona të 18 majit, ka thënë policia, pas dhunës së disa grupeve kundër studentëve...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.