×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Lufta në Ukrainë, Rusia thotë se ka rrëzuar 38 dronë ukrainas që sulmuan Krimenë

  FrontOnline
  03 Mars 2024

  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia në vitin 2014.

  Zyrtarët rusë thanë se 38 dronë ishin rrëzuar. Ura e Kerçit që lidh Krimenë me Rusinë u mbyll përkohësisht.

  Sulmi vjen teksa Ukraina vazhdon t’u kërkojë aleatëve të rrisin furnizimet me armë.

  Trupat ruse kohët e fundit kanë arritur përfitime në Ukrainë, ndërsa Kievi përpiqet të mbajë forcat e tij me armë të prodhimit perëndimor. Moska mori kontrollin muajin e kaluar të qytetit kyç lindor të Avdiivka.

  Megjithatë, sipas inteligjencës ushtarake britanike, kjo ka pasur një kosto të madhe. Në përditësimin e tij të fundit, ai tha se shkurti kishte qenë më vdekjeprurësi për rusët që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë më 24 shkurt 2022 – me 983 të vrarë dhe të plagosur në ditë.

  “Sot, Rusia ka shumë të ngjarë të ketë humbur mbi 355,000 personel të vrarë ose të plagosur gjatë luftës në Ukrainë”, tha ai. Nuk është e qartë se si është arritur shifra.

  Rusia nuk jep të dhëna për viktimat. Disa ditë më parë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Ukraina kishte humbur 31,000 trupa që nga shkurti i vitit 2022, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

  Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Një person ka humbur jetën dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi një kabinë e teleferikut u përplas me një shtyllë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Qeveria e Gjermanisë do ta furnizojë Ukrainën me një tjetër sistem ajror për mbrojtje ajrore, Patriot, teksa ajo përballet me luftën e...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Shefi i Departamentit policor në Paris, Laurent Nunez, ka thënë se shkalla e krimit ka rënë në mënyrë të konsiderueshme rreth Kullës...
  Të tjera
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Shefi i Departamentit policor në Paris, Laurent Nunez, ka thënë se shkalla e krimit ka rënë në mënyrë të konsiderueshme rreth Kullës...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Zyra për Kosovë në qeverinë e Serbisë, ka reaguar sot naj autoriteteve kosovare, për arrestimin e kryesit të veprave penale, serbit, Sreçko...
  Sport13 Prill 2024
  Xhudisti i njohur kosovar, Akil Gjakova dhe gruaja e tij janë në një proces divorci. Fillimisht ndarja ishte kërkuar nga vetë Akili....
  Lajme13 Prill 2024
  Ish-kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka komentuar mbajtën e “referendumit” të 21 prillit në veri, ku do të votohet për largimin ose...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi e ka dënuar sulmin ndaj dy punëtoreve Shëndetësor në QKMF-në e kësaj komune. Ai tha se këto...
  Lajme13 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot serbin, Sreçko Sofronijeviq, dhe të njëjtit i është caktuar masë ndalimi prej 48 orësh. Arrestimi i tij...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.