×
 • Lajme
 • Lajme

  Limaj me kritika ndaj opozitës: S’kanë shpjegime përveç mospajtimit

  FrontOnline
  08 Qershor 2023

  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kritikuar partitë opozitare për reagimet e tyre ndaj situatës politike në Kosovë.

  Limaj ka vënë në dyshim deklarimet e opozitës, duke pyetur se çfarë shpjegimi kanë ata për qytetarët përveçse të mos pajtohen. Ai e ka vlerësuar këtë si një mangësi në përkushtimin e tyre për t’i shpjeguar qytetarëve pse ata qëndrojnë kundër politikave të qeverisë aktuale.

  Ai ka kritikuar opozitën për sjelljen e tyre që, sipas tij, temë kryesore është prishja e shtetit më shumë se marrëdhënia e Kosovës me komunitetin ndërkombëtar.

  Sipas tij, ndërkombëtarët po thonë se procesi i Kosovës po prishet, duke krahasuar këtë situatë me prishjen e shtëpisë së vendit.

  Limaj ka thënë se kryesorja nuk është nëse ndërkombëtarët po flasin apo jo, sipas tij, ata po tregojnë se “është duke u kall shtëpia”,

  “Qytetarët e Kosovës gati janë duke u bërë indiferent nga sjellja e kësaj politike. Detyra e opozitës është me ngjallë me dhënë shpjegime, cili është shpjegimi i tyre? Çfarë shpjegimi kanë, përveç nuk pajtohen, dhe po na prishin marrëdhëniet me ndërkombëtarët edhe mbaroi filmi. Ti çfarë roli ki, çfarë po bën ti që mos të prishën marrëdhëniet e Kosovës me ndërkombëtarët”, ka deklaruar ai në Debat Plus.

  “Kryeministri ka mendimin e vet, por me dal me thënë që ne jemi ndryshe, dhe jo me dy fjalë që po na prishin marrëdhëniet. Pasi është ndërkombëtarët po thonë se është duke u prishur procesi i Kosovës, janë duke thënë se është duke u prishur shtëpia juaj mos keni gajle ju me neve, por po prishet vendi i juaj. Shqetësimi kryesor është a po na flet apo jo ndërkombëtari, ai po thotë është duke u kall shtëpia”, ka thënë tutje ai në Debat Plus.

  Ai ka shprehur shqetësimin se ndarja dhe mosmarrëveshjet brenda opozitës dhe Qeverisë po i japin mundësi kundërshtarëve politikë, siç është presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, për të përfituar dhe për të shkatërruar marrëdhëniet e Kosovës me komunitetin ndërkombëtar.

  Limaj ka deklaruar se opozita duhet të jetë më aktive në ofrimin e shpjegimeve dhe në komunikimin e qartë me qytetarët dhe ndërkombëtarët.

  KEDS vendos 17 trafo të reja në daljen e Ponoshecit të Gjakovës
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputeti kroat, Ladislav Iliçiq ka thënë se Serbia është arsyeja kryesore e destabilitetit në Kosovë. Sulmin ndaj Policisë së Kosovës e ka...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, ka mirëpritur debatin e anëtarëve të Parlamentit Evropian për tensionet në marrëdhëniet në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Hajrulla Çeku përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se artistja Doruntina Kastrati, kuratorja...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...
  Sport03 Tetor 2023
  Sulmuesi brazilian, Neymar ka shënuar golin e tij të parë me fanellën e Al-Hilal që prej kur u bë pjesë e tyre...
  Vip03 Tetor 2023
  Industria e argëtimit vjen gjithmonë me një dozë talenti dhe një spërkatje të thashethemeve të të famshmëve dhe spekulimeve romantike. Subjekti më...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë që sulmi terrorist i 24 shtatorit mund të jetë i vetmi nga Serbia....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.