×
 • Lajme
 • Lajme

  Letra e PDK-së vlerësohet si test i gatishmërisë së partive për zgjedhjet

  FrontOnline
  25 Maj 2024

  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive opozitare për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.

  Pas një ftese nga kryeministri Albin Kurti, iniciativën për të ngulur këmbë përsëri në zgjedhjet e parakohshme ka vendosur ta marrë kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi.

  Ky i fundit, iu drejtua me një letër partive opozitare dhe asaj në pushtet duke u kërkuar që deri të mërkurën e ardhshme të dakordohen për shpërndarjen e Kuvendit.

  E kjo iniciativë, sipas analistëve u ka hapur rrugën partive opozitare për të treguar gatishmërinë e tyre.

  “Është rrugë e mirë, korrekte për të ardhur tek zgjedhjet e parakohshme. Pra, në njëfarë mënyre do të testojë edhe opozitën se sa do jenë gati për zgjedhje. Ndërkaq, egon për ta shkarkuar qeverinë që e kanë disa parti opozitare, konsideroj që janë pavend. Nëse janë zgjedhjet e parakohshme kauza, atëherë duhet të gjendet alternative më e drejtë dhe më e mirë e mundshme”, tha Visar Xani, analist.

  Por ky veprim i Krasniqit, sipas analistit Arbnor Sadiku, është më së shumti në interes të subjektit të tij.

  “Me shkuarjen në zgjedhje, ata pretendojnë që hyjnë në një koalicion me LVV-në dhe pastaj të shpallin zgjedhje të brendshme në PDK, ashtu që të zgjedhin krizën e lidershipit të PDK-së, ta menaxhojnë. Letra e tillë shpërfaq gjendjen në të cilën është PDK, e cila në një kohë ka qenë në pushtet dhe tani është në krizë të brendshme politike”, tha Arbnor Sadiku, analist.

  Letrës së Kryetarit Krasniqi deri tani i është përgjigjur vetëm LDK, por jo pozitivisht. Nga ky subjekt kanë deklaruar se përgjigjja tanimë i është dhënë kryeministrit Kurti, që nuk e përkrahin një formë të tillë.

  Televizioni është përpjekur të kontaktojë edhe me anëtarë të AAK-së për të kuptuar qëndrimin e tyre, por të njëjtit, kanë qenë të paqasshëm në telefon.

  Kreu i PDK-së dhe kryeministri u takuan para një javë, dhe ndër të tjera diskutuan edhe për zgjedhjet e reja.

  Të dyja partitë janë shprehur pro shpërndarjes së Kuvendit, ndërsa dy partitë e tjera parlamentare që nuk morën pjesë në takim, LDK-ja dhe AAK-ja, kanë kërkuar dorëheqjen ose shkarkimin e Kurtit./Dukagjini

  Big Brother VIP Albania në NimiTV
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Vetëm disa ditë pas çlirimit të Prishtinës, ushtarët britanikë zbuluan disa dhoma torturash që ishin shfrytëzuar nga paramilitarët serb. Së bashku me...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.