×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Legalizohet kanabisi në Gjermani – cilat janë rregullat e reja dhe pse nuk vlejnë për turistët

  FrontOnline
  03 Prill 2024

  “Disa gjermanë pinë birrë pas punës. Ne thjesht duam të tymosim bari”. Kështu thotë Marcel Ritschel, i cili po feston pasi Gjermania – tradicionalisht “toka e birrës” – bëhet një vend më miqësor ndaj kanabisit.

  Gjermania që nga 1 prilli e ka dekriminalizuar pjesërisht përdorimin e marihuanës.

  Por, sindikatat e policisë po paralajmëron për dëme në realitet. Ndryshimi i ligjit ka ardhur më 1 prill, por për ta nuk është shaka.

  BBC ka takuar Marcel Ritschel në zonën Neustadt në Dresden, zemra e skenës alternative të qytetit.

  Këtu, si në vende të tjera, nuk ishte e vështirë të gjeje njerëz që pinë hapur kanabis edhe para se rregullat të zbuteshin, transmeton Telegrafi.

  Ky është një nga argumentet prapa dekriminalizimit; gjithsesi, miliona njerëz po pinin kanabis.

  Do të ndihmojë në vrasjen e tregut të zi dhe përmirësimin e kontrollit të cilësisë – thonë mbështetësit.

  Cilat janë rregullat e reja?

  Nga 1 prilli

  Mbi 18 vjeç mund të posedojnë deri në 25 gramë kanabis;

  Të rriturit mund të mbjellin deri në tre bimë, për familje;

  Por, njerëzit nuk do të lejohen të pinë kanabis në afërsi të shkollave, qendrave sportive ose në “zonat e këmbësorëve” midis orës 7:00 dhe 20:00;

  Nga 1 korriku

  Shoqatat e kultivuesve ose “klubet sociale” mund të krijohen me deri në 500 anëtarë;

  Anëtarët duhet të jenë mbi 18 vjeç dhe të jetojnë në Gjermani;

  Klubet mund të rriten dhe të shpërndajnë ilaçin në një bazë rreptësisht jofitimprurëse;

  Nuk do të lejohet konsumimi i barit në vend.

  Ritschel po planifikon krijimin e një shoqate të kultivuesve ose “klubit social të kanabisit” që do të lejohet sipas ligjit, nga muaji korrik i këtij viti.

  “Çdo gram që shkon nga klubi social i kanabisit është një gram që nuk është në tregun e zi”, thotë ai dhe shtoi se “pra, është një situatë e favorshme”.

  Këto vende nuk do të jenë si kafenetë e famshme të kanabisit të Amsterdamit, të cilat edhe vetë holandezët i kanë kontestuar.

  Klubet jofitimprurëse në Gjermani supozohet të jenë vetëm për njerëzit që aktualisht jetojnë atje, në mënyrë që të ndalojnë një valë turistësh që do të shkonin për të shijuar ligjet liberale të kanabisit.

  Ka shumë vërejtje dhe kompleksitete brenda legjislacionit; produkt i polemikave politike që detyroi planet – siç u parashikua fillimisht – të zbuten.

  Gjysma e rrugës i ka lënë njerëzit të pakënaqur, në të dyja anët e debatit.

  Ka paralajmërime se pas 1 prilli, Gjermania mund të hyjë në një fazë të re të kaosit.

  “Ne supozojmë se tregu i zi do të forcohet”, thotë Alexander Poitz nga Gewerkschaft der Polizei (GdP), Sindikata e Policisë Gjermane.

  Ai beson se kërkesa do të tejkalojë shpejt ofertën ligjore duke qenë se rritja e kanabisit në shtëpi kërkon këmbëngulje dhe kujdes, ndërkohë që do të kalojnë muaj të tërë përpara se klubet e kanabisit të fillojnë të funksionojnë.

  Më afatgjatë, ai pretendon se rrjetet kriminale do të përshtaten dhe madje do të “infiltrojnë” klubet sociale duke zbatuar ligjin, i cili do të jetë një detyrë gjigante për t’u trajtuar.

  Pirja e duhanit të barërave të këqija brenda 100 metrave nga këndet e lojërave për fëmijë, shkollat ose qendrat sportive – për shembull – nuk lejohet.

  Në qytetet e ngarkuara dhe të mbushura me njerëz, mund të duhet një përkushtim për të gjetur një vend për të ndezur një ‘joint’ që është në të vërtetë, teknikisht, e ligjshme.

  Ekziston gjithashtu problemi se si policia do të jetë në gjendje të bëjë dallimin midis një konsumatori dhe një tregtari, nëse një person është në gjendje të mbajë deri në 25 g drogë – të mjaftueshme për dhjetëra cigare.

  Shqetësimet se kanabisi mund të shkaktojë varësi dhe të ndikojë negativisht në shëndetin mendor janë shprehur gjithashtu nga grupe të tilla si Komiteti i Përhershëm i Mjekëve Evropianë (CPME).

  Masat e reja do të “rrisin përdorimin dhe dëmet e lidhura me shëndetin, veçanërisht në mesin e të rinjve”, thotë zëvendëspresidenti i CPME, profesor Ray Walley.

  Duke qenë se nën 18 vjeç nuk mund të përfitojnë nga ligjet e reja, mendohet se shumë të rinj do t’i drejtohen ende shpërndarësve të drogës.

  Gjermania është një në listën e gjatë të kombeve që kanë luftuar marihuanën me të mirat dhe të këqijat e saja.

  Qeveria në Berlin citoi një studim të vitit 2021, i cili zbuloi se 10.7 për qind e burrave dhe 6.8 për qind e grave kishin përdorur kanabis të paktën një herë në 12 muajt e fundit, më së shpeshti në grupmoshën 18-24 vjeç.

  Nuk ekziston ende asnjë qasje që të ketë qenë “vërtet e suksesshme” në vrasjen e tregut të zi ose parandalimin e çështjeve të të rinjve, sipas Dr Robin Hofmann – asistent profesor për të drejtën penale dhe kriminologji në Universitetin e Mastrihtit.

  Frenimi i tregut të zi është një qëllim që “nuk është arritur plotësisht” edhe në vendet ku droga është legalizuar siç duhet, si në Kanada apo Uruguai.

  “Është një proces i gjatë”, thotë Dr Hofmann, “një maratonë, jo një sprint”.

  Udhëtimi i Gjermanisë drejt dekriminalizimit të pjesshëm ka qenë në mënyrë të ngjashme një rrugë e gjatë, në një debat që zakonisht vë përballë të majtët kundër konservatorëve.

  Ky propozim doli në vitin 2021 kur tre partitë në pushtet arritën marrëveshjen e tyre të koalicionit, pas viteve të ngecjes nën ish-kancelaren konservatore, Angela Merkel.

  Partia e drejtuar nga Merkel, partia e Unionit Kristian Demokrat (CDU), tashmë është zotuar se do të bëjë ndryshime nëse fiton pushtetin në zgjedhjet e ardhshme.

  Marcel Ritchel pranon se ndryshimi për të cilin ka bërë fushatë prej kohësh mund të mos zgjasë me dekada, “ndoshta kemi dy vjet dhe pastaj gjithçka mbaron”. /Telegrafi

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Me kërkesë të prokurorisë së Shkodrës gjykata e këtij qyteti ka vendosur sekuestro ndaj pasurive dhe bizneseve të shtetasit Ago Gjolaj. Në...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, gjatë vizitës në Hagë zhvilloi një takim edhe me drejtorin e përgjithshëm të...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, gjatë vizitës në Hagë zhvilloi një takim edhe me drejtorin e përgjithshëm të...
  Lajme18 Prill 2024
  Një autobus me udhëtarë i kompanisë Bici Com, në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, ka arritur në Kosovë nga...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Lajme18 Prill 2024
  Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast...
  Sport18 Prill 2024
  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit. Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur...
  Sport18 Prill 2024
  Falë paraqitjeve tejet të mira nën drejtimin e skuadrës së Romës, drejtuesit e klubit kanë vendosur ta mbajnë edhe më gjatë trajnerin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.