×
 • Lajme
 • Lajme

  Kusari-Lila: Alternativa do të jetë pjesë e listës së VV-së në zgjedhjet e ardhshme

  FrontOnline
  23 Dhjetor 2020

  Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila thotë se subjekti që ajo udhëheqë edhe në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që pritet të mbahen në fillim të vitit të ardhshëm do të vazhdoj të jetë pjesë e listës së Lëvizjes Vetëvendosje. Derisa e quan të vonuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese për votën e Ethem Arifit, Kusari-Lila thotë se 17 ose 24 janari mund të jenë data se kur mund të mbahen zgjedhjet në Kosovë.

  “Me Lëvizjen Vetëvendosje si Alternativë kemi pasur një bashkëpunim shumë të mirë dhe ky bashkëpunim është zgjeruar edhe në nivel lokal, nuk kemi bashkëpunuar vetëm në nivel qendror dhe me politikat e nivelit qendror. Ka pasur koordinim dhe lidhje shumë të mirë edhe të degëve tona dhe unë besoj që e kemi rrugën e hapur dhe dakordin e përgjithshëm që të vazhdojmë në bashkëpunimin me Lëvizjen Vetëvendosje. Natyrisht që për ne është shumë e rëndësishme që si subjekt të jemi të njohur dhe të ketë një formalizim të bashkëpunimit se çka ka munguar në zgjedhjet e kaluara. Gjithsesi që përkundrejt pozicioneve politike e shohim tepër të rëndësishëm vazhdimin e bashkëpunimit dhe kontributin për një të ardhme dhe një qeverisje kredibile dhe të përgjegjshme për qytetarin.”, tha ajo.

  Përkundër situatës me pandeminë, Kusari-Lila thotë se 17 ose 24 janari duhet të jenë datat kur do të duhej të mbaheshin zgjedhjet.

  “Uroj që me konsensus të të gjitha partive zgjedhjet të përcaktohen sa më parë, çfarëdo shtyrje e procesit zgjedhor do të jetë ngarkesë edhe për qytetarët por edhe për proceset të cilat po presin dhe natyrisht që sa më parë që organizohen zgjedhjet e dimë se nuk e kemi fushatën klasike, nuk do ketë tubime, do jetë në masa mjaftë të kufizuara sipas rekomandimeve të IKSHP-së prandaj sa më parë të bëhet kjo datë aq më mirë. […] Duke i marrë parasysh festat e fundvitit dhe afatet e tjera mund të jenë ose me 17 janar nëse dakordohen ose më 24 janar, njëra prej të dielave e treta ose e katërta e muajit janar”, u shpreh kryetarja e Alternativës.

  Kusari-Lila për KosovaPress e ka komentuar edhe vendimin e Gjykatës Kushtetuese për çka tha se është vendim i vonuar, por i cili ka treguar se Qeveria Hoti ka qenë jo legjitime.

  “E konsideroj si vendim tepër të vonuar është dashur që vendimi të merret më herët, pa folur për cilësinë e vendimit do thotë se çka përmban vendimi një situatë e tillë është dashur të ketë gjykimin apo aktvendimin e gjykatës shumë më herët. Në ndërkohë kemi pasur krizë pas krize e cila e ka karakterizuar Kosovën si në aspektin shëndetësor ashtu edhe ekonomik një mungesë totale të koncentrimit dhe seriozitetit të qeverisë që tashmë doli se ka qenë jo legjitime dhe ilegale si dhe pasoja të mëdha në shëndet dhe në numër të personave që kanë ndërruar jetën”, tha Kusari-Lila .

  Gjykata Kushtetuese vendosi pro kërkesës së Lëvizjes Vetëvendosje rreth vlefshmërisë së votës së deputetit Ethem Arifi për zgjedhjen e Qeverisë Hoti, me çka edhe zyrtarisht vendi do të shkojë drejt zgjedhjeve të reja të parakohshme. Vota e deputetit Etem Arifi ishte vendimtare për zgjedhjen e Qeverisë Hoti më 3 qershor./FrontOnline/

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kurrë dora ime nuk qohet ta votojë një koalicion me kryeministër Albin Kurtin. Mund të votoj çfarëdo koalicioni me Bedri Hamzën kryeministër....
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...
  Vip29 Maj 2024
  Këngëtarja britanike me famë botërore, Dua Lipa, bëri thirrje për armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës. Këngëtarja Dua Lipa, me origjinë...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kështu përfundon kur i servohesh vetë përbindëshit”, ka thënë kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, pas dështimit të iniciativës së Partisë Demokratike të...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Pasditen e sotme flakët kanë përfshirë një pjesë të spitalit të Shkodrës. Ende nuk dihen shkaktarët e këtij zjarri, shkruan TCh, transmeton...
  Sport29 Maj 2024
  Sonte do të zhvillohet finalja e madhe e Ligës së Konferencës, ku përballë njëra tjetrës do të jenë Olympiacos dhe Fiorentina. Olympiacos...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia njofton se në vazhdën e veprimeve hetimore në lidhje me rastin e titulluar “Dinari serb” sot është realizuar kontrolli i filialës së bankës...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.