Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti: Rama nuk guxon ta thotë të vërtetën për Vuçiqin

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i është përgjigjur akuzave të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, i cili ka deklaruar se Kurti e Haradinaj e kanë dëmtuar Kosovën në sferën diplomatike.

  Sa i përket kryeministrit Rama, Kurti tha se nuk kanë qëndrim të njejtë karshi presidentit serb Vuçiq, teksa shtoi se Rama nuk ka guxim ta thotë të vërtetën për homologun e tij serb.

  “Me kryeministrin e Shqipërisë Edi Ramën, ne nuk e kemi të njëjtin qëndrim sa i përket presidentit të Sërbisë, kjo është një pikë e rëndësishme në të cilën ne dallojmë…Fatkeqësisht kryëministri i Shqipërisë nuk guxon ta thotë të vërtetën për presidentin e Serbisë, për çfarë motivesh e arsyesh unë nuk jam në gjendje ta them”, tha Kurti, transmeton Gazeta Express.

  “Ne duhet të bashkohemi për luftën clirimtare, Ushtrinë Çlirimtare por edhe kundër Serbisë, e cla është kundër nesh…Nuk do të mund të bashkohemi si komb me qëndrime të ndryshme kundër Serbisë”, shtoi Kurti.

  Ai tha se Shqipëria nuk ka të drejtë të dallojë në qëndrim ndaj Beogradit, me ç’rast I bëri thirrje Kuvendit të Shqipërisë të miratojë rezolutën për njohjen dhe dënimin e gjenocidit të Serbisë.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme19 Mars 2023
  Prerja ilegale e pyjeve po shënon rritje ndër vite. prerja nga Ministria e Bujqësisë kanë thënë se prej shkaqeve që po qojnë...
  Lajme19 Mars 2023
  Sekretari Blinken vlerëson marrëveshjen Kosovë-Serbi si hap kyç drejt anëtarësimit në BE dhe përparimit ekonomik. Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur marrëveshjen e...
  Lajme19 Mars 2023
  E dikur një ish sekretar i ministrisë së Shëndetësisë Pleurat Sejdiu, që sot është kryetar i Odës së Mjekëve të Kosovës, nuk...
  Të tjera
  Vip19 Mars 2023
  Olta-Kiara dhe Kristi-Qetësori janë dy çiftet për të cilët publiku duhet të votojë dhe të zgjedhë se kë do të çojë në...
  Lajme19 Mars 2023
  Besfort Krasniqi, sekretari i përgjithshëm i posa zgjedhur i Universitetit të Prishtinës, në qershor të vitit të kaluar ishte denoncuar për ngacmim...
  Lajme19 Mars 2023
  Ministria e Jashtme turke thotë se do të mbështesë të gjitha nismat që synojnë normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Turqia...
  Lajme19 Mars 2023
  Sot paradite në motelin “Villa A1” te Tranziti i Vjetër në Prizren, u gjet pa shenja jete një burrë i moshës 77-vjeçare....
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, nuk ka arritur fitore bindëse në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Sipas parashikimeve...
  Lajme19 Mars 2023
  Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Petrit Musa, ka reaguar pas takimit të kryeministrit Albin Kurti në Ohër, ku janë pajtuar që të zbatohen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.