×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurti: Në gjeneratën e 59-të Policisë që diplomon janë 37 pjesëtar të komunitetit serb

  FrontOnline
  18 Prill 2024

  Është mbajtur ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës.

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në fjalimin e tij ka thënë se Policia e Kosovës i mbush një çerek shekulli që nga ekzistenca dhe veprimtaria e themelimi që nga shtatori i vitit 1999.

  “Teksa po bëhen 25 vite histori e policisë në Kosovën e çliruar, sot policisë tonë po i bashkohen gjenerata e 59-të e Policisë së Kosovës,” tha Kurti.

  Teksa shtoi se, “Vendit tonë po i shtohen edhe 446 policë të ri që do të shërbejnë gjithandej nëpër kosovë, duke i dhënës një masë përforcuese kolegëve tjerë policë.”

  Kurti bëri të ditur se në mes të policëve shqiptarë janë edhe 37 policë të komunitetit serb.

  “Nga 445 policë që do të betohen 345 janë djem dhe 100 vajza kurse 357 policë janë shqiptar dhe 88 nga komuniteti joshumicë, çdo i 5-ti pjesëtar është police kurse raporti etnik është 80% shqiptar dhe 20% nga komuniteti joshumice, 37 policë janë të komunitetit serb,” tha Kurti në fjalimin e tij.

  Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Lajme25 Maj 2024
  Me një organizim nga PDK-ja, sot në Finlandë, u themelua Këshilli për Organizimin e Kuvendit të partisë atje. Ky këshill prej 24...
  Lajme25 Maj 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në kuadër të vizitës zyrtare në Uashington D.C mbajti një ligjëratë...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se me ftesë të Federatës së Çiklizmit të Kosovës dhe grupit...
  Sport25 Maj 2024
  Është mbyllur xhiro e fundit e Superligës së Kosovës në futboll, ku Ballkani e ka mposhtur Prishtinën, ndërsa Gjilani e ka siguruar...
  Vip25 Maj 2024
  Nora Istrefi dhe Robert Berisha kanë vite që janë ndarë. Por se si qëndron raporti i tyre në ditët e sotme, e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.