×
 • Lajme
 • Lajme

  “Kurrë mos u kthefshin”, Peci “mallkon” opozitën

  FrontOnline
  06 Dhjetor 2023

  Ministri i Bujqësisë Faton Peci ka pasur përplasje me analistin Imer Mushkolaj në lidhje me punësimet në dikasterin që ai drejton dhe qeverisjen e kaluar.

  Peci ka thënë se qeveria paraprake u kishte mbetur borxh fermerëve, derisa sipas tij mjetet që u kishin kompensuar vitin e ardhshëm, i kanë konsideruar sukses e rritje të subvencioneve për bujqësi.

  “Mjetet bujqve do t’iu dalin brenda këtij viti. Nuk do të bëjmë si qeveria paraprake që u ka pagua vetëm gjysmën e mjeteve”, ka thënë Peci në studion e “Debat Plus” .

  E, Mushkolaj këtu e ka ndërprerë ministrin.

  “Mos bëni krahasime o Faton. Ju keni program tjetër. Ne i kemi larguar nga pushteti ata. Ju tash folni për vete”, ka thënë Mushkolaj.

  “Po mirë ua kemi bërë shumë që i kemi largu. Kurrë më mos u kthefshin”, ka deklaruar Peci.

  Më tej Mushkolaj ka thënë se kjo qeveri, bujqësisë nuk i ka kushtuar më shumë se një faqe në program.

  “ E rëndësishme është që çështje u trajtua”, i është kundërpërgjigjur Peci.

  Edhe emri e Venera Qerkinit ka sjellë përplasje mes Pecil e Mushkolajt, pasi e njëjta ka lidhje familjare me presidenten Osmani.

  “Venera Qerkini ka ardhur si huazim nga Ministria e Pushtetit Lokal në një pozitë ekuivalente. Ka qenë huazim për gjashtë muaj dhe më pas e kemi shpallur konkursin dhe unë e kam inkurajuar për të aplikuar. Jam shumë krenar për këtë gjë pasi është juriste shumë e zoja”, ka theksuarPeci.

  “Venera Çerkini, është vajza e tezes së Presidentes Vjosa Osmani, apo?”, i është kundërpërgjigjur Mushkolaj.

  “Presidentja i ka me dhjetëra vajza të tezeve. Venera kur e ka filluar karrierën nuk e ka filluar si familjare e Presidentes Osmani.  E pakuptimtë pse e sulmoni prej një viti personin në fjalë”, i është përgjigjur Peci.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme24 Shkurt 2024
  Të hënën, pritet të nisin punimet me kapacitete të plota për rregullimin e rrugës magjistrale Prishtinë-Mitrovicë. Kontrata për këtë rrugë ishte nënshkruar...
  Lajme24 Shkurt 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Prabowo Subianto për zgjedhjen si president i Indonezisë. Osmani me anë të një postimi në...
  Lajme24 Shkurt 2024
  Ambasadori i Ukrainës në Beograd, Volodymyr Tolkac ka thënë sot se qëndrimi i Ukrainës në lidhje me njohjen e pavarësisë së Kosovës...
  Të tjera
  Vip24 Shkurt 2024
  Dinamikat e spektaklit të fundit sollën dhe debati ne parë mes Heidit dhe Romeos, një nga tre çiftet e shtëpisë së “Big...
  Vip24 Shkurt 2024
  Artisja e njohur, Rina Balaj në bashkëpunim me rep-artistin, Marin kanë publikuar projektin më të ri muzikor. “Jena dashtë” titullohet kënga e...
  Vip24 Shkurt 2024
  Ish-banorët e Big Brother VIP Kosova, dhe ndër më të komentuarit për zërin e tyre magjik, Adri dhe Ilirana kanë sjellë projektin...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, ka thënë se Ukrainës duhet t’i bëhet mbështetje e fuqishme në luftën e...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Ukraina në ditën e dyvjetorit të pushtimit nga Rusia ka nënshkruar marrëveshje të veçanta sigurie me Kanadanë dhe Italinë. Në ceremoninë e...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Javën e ardhshme ka gjasë të bëhet transferi i parë nga paketa 50 miliardëshe e Bashkimit Evropian si ndihmë për Ukrainën. Presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.