×
 • Lajme
 • Lajme

  Kuptimi domethënës i të gjitha simboleve në FSK

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Ushtrisë së Kosovës, do t’i bashkohen edhe kadet të rinj. Kjo pasi që Ministria e Mbrojtjes ditë më parë, shpalli një konkurs për shtimin e numrit të ushtarëve.

  E ata që do të pranohen, do t’i ndjekin trajnimet fillestare. Pos kësaj në kuadër të FSK-së funksionon edhe Akademia, që përgatitë oficerët e rinj.

  E secila njësi e FSK-së ka simbole te veçanta.

  Ato janë dekretuar nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi një vit më parë. Këto simbole do ti bartin edhe ushtarët e rinj, por pak kush e di domethënien e tyre.

  Për të gjitha simbolet e FSK-së, ekziston një madhësi e njëjtë që përkon me standardin e veçantë të simboleve të NATO-së.

  Kjo emblemë i takon Gardës Kombëtare.

  Sipas kolonel Hotit, Kullat shqiptare dhe pushka karajfile janë vetëm disa nga elemente që e përbëjnë atë dhe është lehtë e lexueshme.

  Tutje sipas tij, shpatat e Skënderbeut elementet ushtarake në formë unike, rrethi dhe shigjetat, identifikojnë Llogon e komandës së logjistikës.

  Në këtë komandë, kryhen të gjitha trajnimet dhe stërvitjet.

  Pjesë, e këtyre simboleve është edhe ajo e Policisë ushtarake, që ka të bëjë me mbrojtjen e ligjit dhe disiplinën e të gjithë ushtarëve të FSK-së.

  Ndërsa, pjesë e FSK-së, është edhe njësia e komunikimit e ajo ajrore, që në bazë të emblemës identifikohen pa problem.

  Gjarpri është pjesë e mjekësisë, andaj edhe Forca e Sigurisë së Kosovës, sipas Haki Hotit, ka përdorur gjarprin si pjesë të njësisë së mjekësisë.

  Edhe njësia kiberinetike, është një njësi e formuar në nivelin e kompanisë.

  Hoti, tutje tregon se cili është qëllimi i njësisë civile.

  Mjaft, interesant janë edhe flamujt e gjeneralëve.

  Varësisht nga niveli i gjeneralit janë të vendosur yjet në flamur.

  Ndërkohë, gardat e oficerëve përmbajnë shumë elemente kulturore në to

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku tha sot se LDK ka formuar 21 departamente, ndërkaq në takimin me anëtarët e...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka vlerësuar të dështuar sistemin gjyqësor dhe prokurorial, pas dy rasteve të vrasjes së grave nga...
  Lajme18 Prill 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde i ka kërkuar Serbisë shtensionim të menjëhershëm të situatës pas ndalesës së qytetarëve dhe zyrtarëve...
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Jonathan Hargreaves, e ka mirëpritur mbështetjen që i dha Asambleja Parlamentare Kosovës për anëtarësim në...
  Lajme18 Prill 2024
  Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog sërish ka kritikuar ekzekutivin për Ligjin për Paga dhe për Zyrtarët Publikë, ku...
  Lajme18 Prill 2024
  Kanë diplomuar kadetët e rinjt të Policisë së Kosovës. Vendit i janë shtuar edhe 445 policë të rinj, nga të cilët 345...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Më shumë se 13,800 fëmijë janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës, sipas Drejtoreshës Ekzekutive të Fondit të OKB-së për...
  Lajme18 Prill 2024
  Drejtori i Policisë së Kosovës Gazmend Hoxha në ceremoninë e diplomimit të gjeneratës së 59-të të policisë ka u ka uruar mirëseardhje...
  Front TV18 Prill 2024
  Në mungesë kuorumi ka dështuar të bëhet konstituimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për subvencionimin e teksteve shkollore dhe mjeteve shkollore për vitin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.