Bota/Rajoni

Kundërofensiva ukrainase “ekspozon” dobësitë e ushtrisë së Putinit

Kundërofensiva ukrainase “ekspozon” dobësitë e ushtrisë së Putinit
09:18 | 06 Tetor 2022

Ndërsa forcat ukrainase vazhdojnë avancimin e tyre, përgjigja e Rusisë prej rreth 300,000 trupash mund të mos jetë më e mjaftueshme, thonë analistët.

Rusia ka nevojë për më shumë njerëz të armatosur për të rifituar iniciativën. Moska dhe presidenti rus personalisht e kanë kthyer vëmendjen e tyre (dhe me sa duket po përpiqen ta kthejnë vëmendjen e Perëndimit atje) në çështje të tjera, shkruan Washington Post .

Referendumet, aneksimet e provincave të Ukrainës dhe kërcënimet për përdorim bërthamor erdhën teksa frontet në Ukrainën lindore dhe jugore po shemben , me rusët që po tërhiqen, duke lënë të vdekur dhe pajisje ushtarake të shkatërruara.

Territoret e fituara nga Rusia në shkurt dhe mars po shpërndahen brenda ditëve, shkruan Washington Post.

Rekrutimi mund të jetë efektiv, por ai bëhet në mënyrë të rastësishme dhe – duke gjykuar nga ajo që shohim në mediat sociale – personeli i guximshëm nuk duket as i gatshëm dhe as luftëtar i klasit të parë.

Por këtu është çelësi, thonë analistët. Të zemëruar, të frikësuar nga perspektiva e luftës, uniformat e patrajnuar nuk bëhen ushtarë nëse u jepen armë dhe dërgohen në vijën e pare të luftën pa asnjë përgatitje.

Rusia rrezikon të humbasë pjesën më të madhe të territorit që ka pushtuar. Pyetja është, natyrisht, nëse Rusia dëshiron thjesht të stabilizojë situatën drejt fundit të vjeshtës, dimrit apo edhe pranverës.

Ajo që mund ta shpëtojë Rusinë është se ukrainasit po humbasin vrullin e tyre, sepse rezervat dhe materiali i tyre, edhe me ndihmën e Perëndimit, nuk janë të pashtershme.

Kur një ushtri ndalon (kundër)sulmin e saj është një enigmë e vështirë. Sado që morali ukrainas është i lartë, zinxhiri i furnizimit po arrin kufijtë e tij si dhe qëndrueshmëria e ushtarëve.

Në çdo rast, shtatë muaj luftë na tregojnë se rekrutimi mund të jetë shumë vonë. Megjithatë kjo është një mundësi që vetë Putinin që të vlerësojë gjendjen e ushtrisë së tij./FrontOnline/

Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj

Të tjera