×
 • Lajme
 • Lifestyle
 • Lajme

  Kujdes! Mos e përdorni çajin e mentes të prodhuar në Serbi

  FrontOnline
  06 Dhjetor 2023

  Për shkak të rrezikut të mundshëm për shëndetin e njerëzve, çaji i mentes, i cili përmban lëndë të parë të furnizuar nga Serbia, është tërhequr nga tregu kroat, transmeton FrontOnline.

  Sistemi Evropian i Paralajmërimit të Shpejtë për Tregtinë Ushqimore ( RASFF ) njoftoi në faqen e tij të internetit se produkti i përmendur përmban pirrolizidin alkaloid (PA), i cili mund të ketë pasoja të rënda për shëndetin e njeriut.

  Gjegjësisht, këto janë toksina bimore që gjenden në një numër të madh të llojeve bimore, dhe të cilat përbërësi i përmendur i prodhon për t’u “mbrojtur” nga barngrënësit dhe gjendet në të gjithë bimën, por përqendrimi më i lartë i saj është në lule dhe fara.

  Kur bëhet fjalë për ushqimin, në vitin 2016, Agjencia Kroate e Ushqimit publikoi një artikull shkencor që tregon se problemi kryesor për sa i përket shëndetit të njeriut janë PA që kontaminojnë ushqimin që nuk i përmban ato në mënyrë natyrale. Gjithashtu, në studimin e sipërpërmendur, u theksua se çajrat etiketohen si një produkt ushqimor që mund të jetë burimi kryesor i ekspozimit ndaj këtyre ndotësve.

  Shkencëtarët më pas treguan se në ekspozimin akut, PA në doza të larta mund të çojnë në dështim të mëlçisë, gjë që mund të rezultojë në vdekje.

  Përveç kësaj, eksperimentet mbi kafshët kanë zbuluar se disa prej tyre mund të jenë kancerogjenë gjenotoksikë dhe të kenë efekte embrionotoksike, megjithëse nuk ka dëshmi konkrete për këto efekte të dëmshme për njerëzit.

  Në këtë drejtim, një rrezik potencialisht i madh shtron pyetjen se kush e ka prodhuar nenexhikun e diskutueshëm në Serbi.

  As Ministria e Bujqësisë, as Ministria e Tregtisë, as Inspeksioni Fitosanitar në Serbi nuk kanë reaguar në lidhje me këtë, ndërsa kompania që importon dhe paketon çajin në Kroaci ka thënë se nuk mund të zbulojnë identitetin e furnizuesit./FrontOnline/

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Lajme26 Shkurt 2024
  Një këmbësor është goditur për vdekje të hënën në rrugën Agim Ramadani në Prishtinë. Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka bërë të ditur...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në 24 orët e kaluara janë evidentuar gjithsej 34 aksidente në trafikun rrugor. Në...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Gjykata e Apelit ka vendosur që Enver Sekiraqa të rikthehet në arrest shtëpiak, dhe të mos qëndrojë më nën masën e paraqitjes...
  Të tjera
  Lajme26 Shkurt 2024
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka reaguar pas konfirmimit se përfaqësues të BQK-së do të marrin pjesë në takimin e nesërm në...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Një burrë në Prizren ka raportuar se vetura e tij është vjedhur nga persona të panjohur. Por automjeti është gjetur i parkuar...
  Sport26 Shkurt 2024
  Fundjavën që shkoi, përfundoi xhiroja e 23-të e Bundesligas. Edhe pas kësaj jave, Bayer Leverkusen vazhdon të jetë lider. Leverkusen triumfoi përballë...
  Vip26 Shkurt 2024
  Si asnjëherë më parë në një studio televizive, Grida Duma ka rrëfyer për jetën personale e profesionale. Djali, siç thotë ajo, është...
  Vip26 Shkurt 2024
  Grida Duma është një prej grave që fuqishëm ka përkrahur gratë e tjera gjatë karrierës së saj politike, por edhe tash në...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Tirana do të jetë mikpritëse e dy samiteve më 28 dhe 29 shkurt. I pari do të mbahet të mërkurën e 28...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.