×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryeziu: Përplasjet Qeveri-Presidencë në disfavor të Kosovës

  FrontOnline
  29 Maj 2024

  Ish- anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu ka komentuar përplasjet mes Presidencës dhe Qeverisë për mos anëtarësimin e Kosovës në KiE. Kryeziu tha se në një shtet demokratik pushtetet janë të ndara, por siç tha ai, ato duhet të bashkëpunojnë ngase rrugën e bashkëpunimit e trason Kushtetuta dhe Ligji.

  Ndërkaq, kërkesën e ministress Donika Gërvalla drejtuar Këshillit të Evropës, Kryeziu e ka quajtur të gabuar, duke thënë se kjo letër ka rënë ndesh me zotimet e liderëve institucional.

  Madje, sipas tij, kjo letër ka pasur edhe efekte negative për shtetin dhe shoqërinë kosovare.

  “Këtë përplasje politike e shoh si disfavor për zhvillimine Kosovës dhe më tej. Përndryshe është një gabim i ministres së Punëve të Jashtme, e cila e ka bërë atë kërkesë në mënyrë të pakoordinuar. Kjo kërkesë ka qenë në një formë jo zyrtare dhe jo e përgatitur mirë dhe ka rënë ndesh me zotimin e tre liderëve institucional të Kosovës si presidentja, kryeministri dhe kryeparlamentari. Kështu që për mua ka qenë “non-sens” dhe e kam konsideruar të panevojshme dhe me efekte negative për shtetin dhe shoqërinë tonë kosovare”, tha Kryeziu në `Prime` në RTK.

  Duke folur lidhur me draftin e Asociacionit, Kryeziu tha se Qeveria e ka për detyrë ta dërgojë këtë draft në Kushtetuese dhe se vonesat mund të kenë pasoja.

  “Qeveria, respektivisht kryeministri ose ministri i Pushtetit Lokal e ka për detyrë me dërgu në Gjykatën Kushtetuese dhe e kryen obligimin e vet kushtetues, ligjor, kombëtar dhe ndërkombëtar. Sa më shumë që të vonohet është më keq për Kosovën. Pa marrë parasysh efektet e atij Asociacioni e kemi për detyrë dhe detyrat kombëtare, ndërkombëtare e ligjore e parlamentare Qeveria është e obligueshme me i ekzekutu”, u shpreh Kryeziu.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Vetëm disa ditë pas çlirimit të Prishtinës, ushtarët britanikë zbuluan disa dhoma torturash që ishin shfrytëzuar nga paramilitarët serb. Së bashku me...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.