×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryeziu: Drafti i Asociacionit është më shumë politik sesa juridik

  FrontOnline
  04 Dhjetor 2023

  Ish-gjyqtari i Kushtetueses, Kadri Kryeziu, ka thënë se çështja e Asociacionit është e ndërlikuar.

  “Gjithmonë janë përmendur disa kompromise të dhimbshme, ndoshta një e keqe e domosdoshme në të cilën ne si Kosovë, si shtet, e kemi për obligim integrimin e minoritetit serb në Kosovë, përmes këtij entiteti, i cili është ekskluziv, i veçantë, specifik”, ka thënë Kryeziu në emisionin “FIVE” në RTV Dukagjini.

  “Detyra kryesore është e jona, e Kosovës. Qeveria e Kosovës ka për detyrë të implementojë ligjin që ka kaluar në Parlamentin e Kosovës, dhe Qeveria e Kosovës ka për detyrë implementimin e draft-statutit, të cilin nuk e ka bërë vetë, por superfuqitë, shtetet”, ka thënë ai.

  Kryeziu ka thënë tutje se draft-statuti i Asociacionit është më shumë politik sesa juridik.

  “Në bazë të preambulës ose hyrjes, e ka krejt në rregull, sepse bazohet në ligjet pozitive të Kosovës, në Kushtetutën e Kosovës dhe në konventa ndërkombëtare për minoritete. Pushteti është ekzekutiv, por është lokal, nuk është qëndror, ashtu është mendimi im”, ka shtuar ish-gjyqtari i Kushtetueses.

  Ai ka shtuar se ky draft duhet të kontrollohet. “Kontrolli ka me qenë politik, administrativ, i sigurisë dhe ndërkombëtar. Me sa e vërejta unë ka me qenë një pilot-projekt, dy plus tri”.

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar anëtarin e Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Denis Beçiroviq, me rastin e Ditës së Pavarësisë....
  Lajme01 Mars 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ndërsa lokalisht pritet të ketë reshje shiu, të cilat në momente...
  Lajme01 Mars 2024
  Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është takuar sot me presidenten e Vjosa Osmani. Lajçak ka thënë se me...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.