×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryetari i Zveçanit: Nuk e kam ndërmend të jap dorëheqje

  FrontOnline
  05 Qershor 2023

  Kryetari i Zveçanit nga radhët e PDK-së, Ilir Peci tha se as që e mendon tash për tash dorëheqjen. Kurse kryetari tjetër nga ky subjekt, që drejton Zubin Potokun, Izmir Zeqiri nuk e ka hapur telefonin.

  “Deri tash askush nuk ma ka kerku dorëheqjen, as Qeveria e as partia. Nuk e kam ndërmend më dhënë dorëheqje. Ftesën për dorëheqje e diskutoj me kabinetin tim”, u shpreh Peci për “Front Online”.

  Dilema nuk kanë kryetarët veriorë të VV-së, Erden Atiqi në Mitrovicën e Veriut dhe Lulzim Hetemi në Leposaviq, që do të heqnin dorë nga posti me t`ua kërkuar Qeveria.

  KQZ ka heshtur gjatë së hënës kur është pyetur nëse është e gatshme edhe për një palë zgjedhje te reja pas atyre të 23 prillit në Veri, çka do të nënkuptonte harxhime shtesë për këtë institucion që i organizon ato.

  “Ka kosto financiare. Por kostoja s`duhet të jetë pengesë që të mbahet një proces demokratik”, potencoi Baraliu, njohës i procesit zgjedhor.

  Tensionet në veri të Kosovës janë rritur kur më 26 maj Policia e Kosovës ka ndihmuar kryetarët shqiptarë të komunave Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok të hyjnë në objektet komunale – gjë të cilën popullata vendase serbe e ka kundërshtuar ashpër.

  Situata mbetet e njëjtë edhe pas 11 ditësh.

  Zgjedhjet do ta zhbllokonin Veriun, por a ka kushte për mbajtjen e tyre?

  KEDS ‘zhduk’ rrjetin ajror nga qendra e Malishevës
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Plot buzëqeshje në ambientet e televizionit që donte ta mbyllte, por që duket të jetë tërhequr pas presionit të madh nga të...
  Lajme03 Tetor 2023
  Gazetari nga Shqipëri, Albi Xhunga sot vëri në mëdyshje gjakun e të rënëve për liri, për të cilin tha se nuk ishte...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-zëvendësshefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Edward Joseph, ka thënë se Serbisë i konvenon fakti që Evropa është e ndarë për...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Hajrulla Çeku përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se artistja Doruntina Kastrati, kuratorja...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputetja holandeze Tineke Strik, ka hedhur kritika të ashpra ndaj Serbisë për sulmin terrorist në veri të Kosovës. Para deputetëve të Parlamentit...
  Kronika03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar sonte në lagjen "Kodra e Trimave" në Prishtinë. Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy...
  Vip03 Tetor 2023
  Jennifer Lopez ka folur së fundmi për procesin e lindjes dhe se si ndikoi në vetëbesimin e saj. Ndërsa merrte pjesë në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.