×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kryetari Dhomës së Përfaqësuesve: Nëse e lejojmë Putinin, ai do të marshojë edhe në Ballkan

  FrontOnline
  18 Prill 2024

  Ligjvënësit amerikanë pritet të votojnë të një pako ndihmash për Izraelin, Ukrainën dhe Indo Paqësorin dhe një projektligj tjetër për prioritetet tjera të sigurisë kombëtare, që ndër të tjera i jep Presidentit të ShBA të drejtën të shfrytëzojë pasuritë e ngrira ruse për rindërtimin e Ukrainës dhe disa sanksione tjera ndaj Iranit.

  Kryesuesi i Dhomës së Përfaqësuesve nga radhët e Republikanëve Mike Johnson ka thënë se ndihma për Ukrainën është gjëja e duhur.

  “Unë jam duke bërë këtu atë që besoj se është gjëja e duhur. Mendoj se ofrimi i ndihmës ushtarake për Ukrainën tani është jashtëzakonisht e rëndësishëm. I besoj informatave të Inteligjencës që kemi marrë …besoj se Xi, Vladimir Putin dhe Irani vërtetë janë bosht i së keqes. Mendoj se ata janë të koordinuar. Nëse Vladimir Putin vazhdon të marshojë nëpër Evropë, nëse lejohet, ai mund të shkojë në Ballkan, Poloni një nga aleatët tanë në NATO. Më parë do t’i dërgoje plumba Ukrainës se djemtë amerikanë Ne nuk mund të bëjmë politikë me këtë. Ne duhet të bëjmë gjënë e duhur.“

  CNN raporton se ky qëndrim mund t’i kushtojë Johnsonit me pozitën e Kryesuesit për shkak të kundërshtimeve të republikanëve të linjës së ashpër për këto ligje.

  Ndërsa Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden shprehu mbështetjen e fuqishme për ndihmën ushtarake shtesë për Ukrainën dhe Izraelin, si edhe ndihmën humanitare për palestinezët në Gazë, pasi Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Mike Johnson bëri të ditur se votimi për këtë ndihmë shtesë, do të bëhet të shtunën në mbrëmje.

   

  Fillon zyrtarisht Big Brother VIP Kosova 2, mirëpritet me duartrokitje nga publiku në studio
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën 8 persona mbetën të plagosur mbrëmjen e kësaj të shtune në Durrës, pasi u përfshinë në një aksident masiv. Ngjarja...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Në Shqipëri u zhvillua për herë të dymbëdhjetë para e komunitetit LGBT+. Pjesëtarë të këtij komuniteti dhe aktivistë marshuan në Tiranë nga...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Lajme25 Maj 2024
  Me një organizim nga PDK-ja, sot në Finlandë, u themelua Këshilli për Organizimin e Kuvendit të partisë atje. Ky këshill prej 24...
  Lajme25 Maj 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, në kuadër të vizitës zyrtare në Uashington D.C mbajti një ligjëratë...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se me ftesë të Federatës së Çiklizmit të Kosovës dhe grupit...
  Sport25 Maj 2024
  Është mbyllur xhiro e fundit e Superligës së Kosovës në futboll, ku Ballkani e ka mposhtur Prishtinën, ndërsa Gjilani e ka siguruar...
  Vip25 Maj 2024
  Nora Istrefi dhe Robert Berisha kanë vite që janë ndarë. Por se si qëndron raporti i tyre në ditët e sotme, e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.