×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryeministri Kurti u takua me ekipin e PITF – Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit në Prishtinë “Burbuqe Berisha”

  FrontOnline
  13 Prill 2024

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka takuar ekipin e PITF – Festivali Ndërkombëtar i Teatrit në Prishtinë “Burbuqe Berisha”, ku pjesëmarrës ishin profesor Zijad Mehiq, regjisor, Doruntina Alishiqi, drejtore artistike e Festivalit, asistente Valentina. Cenaj dhe Dr. Sc. Ilir Bytyçi, kryetar i kabinetit të këshillit drejtues të AAB-së.

  Profesor Zijad Mehiq dhe ekipi i tij shpalosën planet e reja të PITF dhe zhvillimet më të fundit të programit. Ekipi i PITF-së e informoi kryeministrin për programin e këtij viti, i cili shënon edicionin e tetë dhe për të cilin kanë marrë më shumë se 100 aplikime nga vende të ndryshme të botës.

  Festivali do të shërbejë edhe si një platformë për të njohur më mirë trashëgiminë kulturore të vendit tonë.

  Kryeministri përgëzoi ekipin për punën e shkëlqyer. Gjatë takimit u diskutuan edhe çështje të tjera zhvillimore që kanë të bëjnë me artin skenik në Kosovë, por edhe u përkujtua autori i njohur nga Sarajeva, Abdulah Sidran, i cili ndërroi jetë tre javë më parë.

  PITF po inkurajon zhvillimin e Teatrit, krijimin e kornizave të reja skenike dhe promovimin e artit dhe kulturës së Kosovës në botë, duke e ngritur veprën dhe emrin “Burbuqe Berisha” si një nga figurat e rëndësishme të artit skenik. të cilën e humbëm në tetor 2021.

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Pas paralajmërimit për protestë në Serbi, në Leposaviq vërehet prezencë më e madhe e Policisë së Kosovës dhe KFOR-it. Megjithatë situata në...
  Lajme25 Maj 2024
  Haradinaj kujton heroin Fadil Nimani: ishte i pari në rezistencë e aksione, kudo që e kërkonte nevoja Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë...
  Lajme25 Maj 2024
  Në shënim të përfundimit të procesit të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë, i nisur më 5 prill 2024,...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, po qëndron në Rahovec në shënim të Ditës së Verës ku së bashku...
  Lajme25 Maj 2024
  Në Komisionin për Mbrojte dhe Siguri delegacioni nga Kosova, kryesuesi deputeti Driton Hyseni, e ka falënderuar shtetin e Bullgarisë për kontributin që...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, ka bërë të ditur se përgjatë qëndrimit në SHBA është takuar edhe me Ndihmës sekretarin e Shtetit,...
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-ministri i Tregtisë, Vesel Krasniqi, thotë për “Front Online” se me remitencat janë sa 1/3 e buxhetit të Kosovës. Por, Krasniqi thotë...
  Lajme25 Maj 2024
  Në Sofje të Bullgarisë për tri ditë rresht do të mblidhet Asambleja Parlamentare e NATO-s, ku në agjendën e saj është edhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Safet Gërxhaliu, ish ktyetari i OEK thotë se diaspora është arteria kryesore e të hyrave të Kosovës. Ai thotë për “Front Online”...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.