×
 • Lajme
 • Lajme

  “Kreshnik Gashi shkeli ligjin, prandaj u shkarkua”

  FrontOnline
  17 Dhjetor 2020

  Avokati Besnik Berisha, e ka quajtur të vonuar veprimin e Kryeministrit Avdullah Hoti për shkarkimin e Kreshnik Gashit nga pozita e Drejtorit të Agjencisë së Inteligjencës së Kosovës.

  “Është veprim i ligjshëm, pak i vonuar sepse kryeministri apo kushdo që e ka miratuar do të duhej të vepronte qysh ditën e parë për shkak se ka pasë qasje të pa autorizuar në kasafortën në Presidencë”, është shprehur Berisha, njofton Klan Kosova

  “Arsyeja kryekëput është mungesa e veprimeve të ligjshme në funksionin e tij si drejtor. Janë veprime të paligjshme që cenojnë besimin e këtij institucioni. Akoma më tepër shqetësues është lajmi për një bastisje. Gashi nuk është viktimë e shkarkimit politik, apo linçimi ose jopreference që kanë urdhëruar lirimin e tij nga detyra”.

  Berisha në Rubikon ka potencuar se Gashi është viktimë e veprimeve të tij.

  “Bëhet fjalë për dështimin për të menaxhuar me agjencinë që është institucion vital dhe i respektuar, ose do të duhej të ishte më i respektuar se Policia e Kosovës. Nga përvoja ime, shefat e AKI-së janë parë si individë që duhet t’i shërbenin sigurisë së përgjithshme jo partive që i kanë emëruar”.

  “Shkarkimi nga detyra nuk lidhet me mënyrën si është emëruar por veprimet e tij dhe vartëse të tij”.

  Për të gabimi më i vogël në këtë agjenci është i pafalshëm.

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, ka thënë se ishte kundër takimit mes shefit të partisë së tij, Memli Krasniqit dhe kryeministrit të...
  Lajme29 Maj 2024
  Një person është arrestuar në Leposaviq për “vjedhje identiteti”. Rastin për Klankosova.tv e ka konfirmuar zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për rajonin...
  Lajme29 Maj 2024
  Bernard Nikaj Sekretar për Marrëdhënie Ndërkombëtare në  PDK tha se kanë provuar që të i’a shkurtojnë Kurtit mandatin së paku për tetë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket...
  Lajme29 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kurrë dora ime nuk qohet ta votojë një koalicion me kryeministër Albin Kurtin. Mund të votoj çfarëdo koalicioni me Bedri Hamzën kryeministër....
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.