×
 • Lajme
 • Lajme

  Krasniqi: Remitencat do të ndikonin në ekonominë e vendit sikur të shfrytëzoheshin si duhet

  FrontOnline
  25 Maj 2024

  Ish-ministri i Tregtisë, Vesel Krasniqi, thotë për “Front Online” se me remitencat janë sa 1/3 e buxhetit të Kosovës.

  Por, Krasniqi thotë se kjo shumë e majme do të ndikonte në ngritjen ekonomike të vendit në rast se ato do të shfrytëzoheshin nga Qeveria qendrore.

  Nga viti në vit kemi ngritje të remitencave që nënkupon 1/3 e buxhetit të Kosovës mbushet nga remitencat. Sigurisht se këto para do të ndikonin pozitivisht në ngritjen ekonomike të vendit, sikur ato të shfrytëzoheshin nga qeveria qendrore gjë që nuk po ndodhë”, tha ai.

  Ish ministri thotë se do duhej të krijoheshin lehtësira në shërbimet për mërgimtarët dhe të krijohen zona biznesore vetëm për bizneset nga diaspora.

  “Unë mendoj se do të duhej të krijohej një linjë e veçantë buxhetore në mënyrë që të shfrytëzoheshin për ngritje të infrastrukturës dhe mundësisë së bërjes biznes për mërgimtarët tanë të cilët kanë biznese jashtë vendit. Së paku do të duhej të ofroheshin lehtësira në shërbime për mërgimtarët. Të krijohen zona biznesore vetëm për bizneset nga diaspora”, tha tutje ai.

  Krasniqi tha se do të bëheshin investime më të mëdha nga mërgata sikur të ndryshoheshin politikat fiskale për ta.

  “Mërgata jonë ka kapacitete të mëdha për të investuar në Kosovë sikur të ndryshoheshin politikat fiskale do të kishim më shumë benefite”, tha ai për Front Online.

  Diaspora dërgoi 1.3 miliardë €, mjetet kryesisht shkojnë në sektorin e patundshmërisë dhe gastronomisë

   

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Lajme16 Qershor 2024
  olicia e Kosovës, ka demantuar shkrimet tendencioze dhe të pavërteta të publikuara në disa mediume kryesisht serbe, të cilat i referohen zyrës...
  Lajme15 Qershor 2024
  Analisti serb, Dushan Janiç, ka folur në lidhje me situatën në Ballkan dhe marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Vetëm disa ditë pas çlirimit të Prishtinës, ushtarët britanikë zbuluan disa dhoma torturash që ishin shfrytëzuar nga paramilitarët serb. Së bashku me...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.