×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Korça përgaditet për karneval

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Korça është një ndër qytetet e para që rizgjoi traditën e karnevaleve duke krijuar në vitin 1992 Shoqatën e Karnavalit si pjesë e Shoqatës Kombëtare të Karnavalit Shqiptar.

  Karnavalet kanë filluar të festohen në Korçë para viteve ’40, periudhë në të cilën jeta kulturore në këtë qytet ka qenë e larmishme, një festë pagane e cila shëndrohet në simbolin e qytetit të Korçës, është karneval që mbahet çdo vit, për të cilin edhe sivjet kanë nisur përgatitjet për të dhe për çeljen e sezonit turistik veror.

  Por këtë vit do të bëhet një ndryshim, pasi karnevalet do të jenë të shpërndara në të gjitha rrugët dhe sheshet e qytetit për ta gjallëruar gjithë Korçën e në të njëjtën kohë për të shmangur grumbullimet e njerëzve shkaku i pandemisë.

  Rikthimi i kësaj feste popullore u mirëprit shumë mirë nga banorët e këtij qyteti dhe tërhoqi vëmendjen e turistëve të huaj, duke rifituar statusin e festës simbol të qytetit.

  Këtë vit, përpos shpërndarjes së karnevalit nëpër rrugët dhe sheshet e qytetit, ku pjesa më e madhe e tyre kanë qenë të veshur me maska e kostume të larmishme plot ngjyra, organizatorët kanë menduar t’i bëjnë pjesë përmes konkursit “Shkrepe Karnaval” ku secili mund të dërgojë foto dhe video me veshje karnevali.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli, për FrontOnline, deklaron se ka një tendencë që veteranët e UÇK-së, të paraqitën...
  Lajme18 Qershor 2024
  Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është takuar me kryeministrin e ri serb, Millosh Vuçeviq, në Athinë. Lajçak tha se...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka shpërndarë një video me një përmbledhje nga pjesëmarrja e saj në Samitin për Paqe që u mbajt në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i AAK-së, njëherit kryetar i OVL-UÇK-së në Pejë, Gazmend Syla, për FrontOnline thotë se pensionet që marrin aktualisht veteranët e UÇK-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Temperatura të larta do të ketë të martën në Kosovë. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës temperaturat maksimale do të jenë nga 28-32...
  Lajme18 Qershor 2024
  Një ngjarje tragjike ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prizren, ku një grua dyshohet se është vetëvrarë. Lajmin e ka konfirmuar Shaqir...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.