×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kontrabandë e pastrim parash, Prokuroria sekuestron pasuri dhe 97 makina të kompanisë “8S2”

  FrontOnline
  18 Prill 2024

  Me kërkesë të prokurorisë së Shkodrës gjykata e këtij qyteti ka vendosur sekuestro ndaj pasurive dhe bizneseve të shtetasit Ago Gjolaj. Në deklaratë thuhet se u bllokua kompania B.M sh.p.k e cila në faqen e saj reklamon edhe një pije energjike, 8S2, si dhe importin e disa pijeve të tjera

  Po ashtu bëhet e ditur se hetimi për pastrim të parave ka nisur fillimisht në korrik të vitit 2017 referuar nga policia e shtetit me dyshimin e kontrabandimit të mallrave si dhe si pjesëmarrës në grup kriminal që merret me trafikimin e lëndëve narkotike.

  Më tej shtohet se Ago Gjolaj së bashku me dy vëllezërit e tij janë hetuar disa herë nga autoritet shqiptare madje edhe janë dënuar për vepra penale të ndryshme ndaj janë ngritur dyshime të arsyeshme se pasuritë e tij dhe të familjarëve nuk justifikohen nga pikëpamja ekonomike me të ardhura të ligjshme.

  Ndërkaq në vitin 2020 Zyra Kombëtare Interpol Tirana kanë informuar se autoritetet e Malit të Zi kanë qenë duke hetuar shtetasen shqiptare S.Gj, subjekt i lidhur me shtetasin Ago Gjolaj pasi ka nënshkruar një kontratë për blerjen e një jahti luksoz me vlerë 300,000 euro te një shtetasi malazez i përfshirë në veprimtari kriminale dhe pastrim parash.

  Veç kompanisë B.M sh.p.k janë sekuestruar edhe show roomi me sipërfaqe 199 m2 si dhe 97 automjetet e subjektit. Në administrim të shtetit kalojnë të gjithë llogaritë bankare si të Gjolajt ashtu edhe të kompanisë.

  Gjithsesi bëhet e ditur se nga ana e Prokurorisë po vazhdojnë hetimet për evidentimin dhe sekuestrimin e pasurive të tjera me origjinë kriminale, si dhe dorëzimin e tyre përfaqësuesve të Agjencisë për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuar./insajderi

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, me anë të një postimi në rrjetet sociale tha se Shqipëria duhet që të guxojë dhe me...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Një shofer është lënduar si pasojë e një vetaksidenti në fshatin Smrekonicë të Vushtrrisë. Në një prononcim për media Avni Zahiti zëdhënës...
  Lajme25 Maj 2024
  Gazetari i Frankfurter Allgemeine Zeitugn, Michael Martens, ka publikuar një editorial rreth nismës së Gjermanisë për Rezolutën për Srebrenicën që u miratua...
  Lajme25 Maj 2024
  Mustafë Kadrijaj, thotë për Front Online se e vetmja e hyrë deri më tani janë remitencat por që ato përplasen tek pjesa...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, po qëndron në Rahovec në shënim të Ditës së Verës ku së bashku...
  Lajme25 Maj 2024
  Në Komisionin për Mbrojte dhe Siguri delegacioni nga Kosova, kryesuesi deputeti Driton Hyseni, e ka falënderuar shtetin e Bullgarisë për kontributin që...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, ka bërë të ditur se përgjatë qëndrimit në SHBA është takuar edhe me Ndihmës sekretarin e Shtetit,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.