×
 • Lajme
 • Lajme

  Komandanti i KFOR-it takon shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Serbe

  FrontOnline
  29 Maj 2024

  Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutash, ka takuar sot me shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcat e Armatosura Serbe, gjeneralin Milan Mojsiloviq në Kopaonik, Serbi.

  Gjeneralmajor Ulutash dhe gjeneral Mojsiloviq ndanë pikëpamjet mbi sigurinë e përgjithshme situatën dhe ndikimin e saj në stabilitetin rajonal, si dhe në aktivitetet e bashkëpunimit.

  Kjo duke përfshirë patrullimet e sinkronizuara përgjatë vijës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë.

  Takimi ishte pjesë e ndërveprimeve të rregullta të gjeneralmajorit Ulutash me kryesorin e tij homologët ushtarakë.

  KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së 1244 i vitit 1999 – për të ofruar një mjedis të sigurt dhe të qetë për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme.

  KFOR-i është siguria e tretë reaguese, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), përkatësisht me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë.

  30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme, me çmime me të…
  Nga Rubrika
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të varroset në fshatin Talinoc i Muhaxherëve të Ferizajt, nënoficeri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Muhamet Beqiri. Ai ndërroi...
  Lajme15 Qershor 2024
  Policia e Kosovës dje në veri të vendit ka gjetur arsenal armësh në dy lokacione të ndryshme. Bëhet e ditur se në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Bashkëpunimi sa vjen e bëhet më i ngushtë ndërmjet Kosovës dhe Forumit Ekonomik të Vjenës (VEF). Për të biseduar për hapat e...
  Të tjera
  Kronika15 Qershor 2024
  Është arrestuar një burrë në Lipjan, i cili dyshohet se ka rrahur motrën e tij. Pas intervistimit me vendim të prokurorit, rasti...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një i dyshuar është arrestuar të premten pasi kishte rrëmbyer një person dhe që për lirimin e tij kërkonte 30,000 euro nga...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një përleshje fizike ka ndodhur ditën e premte mes dy personave në Han të Elezit. Policia njofton se një person ka pësuar...
  Kronika15 Qershor 2024
  Një burrë nga Jabllanica ka raportuar në Polici zhdukjen e bashkëshortes dhe vajzës së tyre. Sipas Policisë, i njëjti ka njoftuar se...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Për fundjavën që presim Shqipëria do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nga 170 euro sa ishte vitin e kaluar, çmimi i një kurbani në Kosovë këtë vit ka shkuar në 350 euro. Shitësit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.