×
 • Lajme
 • Lajme

  Kolona të gjata në kufijtë evropianë, mërgimtarët s’i ndal as koronavirusi që të vijnë në Kosovë

  FrontOnline
  19 Dhjetor 2020

  Kolona të gjata të mërgimtarëve të cilēt ia kanë mësyrë Kosovës kanë shkaktuar tollovi nëpër kufij të Evropës.

  “Kosova është bërë e paarritshme përmes rrugës tokësore”, thonë bashkëkombas të cilët mbrëmë kanë marrë rrugë drejt Kosovës, shkruan Albinfo.ch.

  “Mendojeni mirë, para se te niseni kete vikend per Kosove: Ju presin kolona te gjata ne çdo pike kufitare; e ato shkojne deri ne 10 km. Kurse pritjet 3, 5 e me teper ore. Pritjet ne kufirin Gjermani-Austri shkonin mbi dy ore. Austri-Slloveni, ne tunelin Karawanka, 10 km kolone, pritjet me teper se 3 ore. Slloveni-Kroaci kolone e gjate dhe thuajse nuk levizte fare”, shkruan Bekim Dalipi i cili ishte nisur nga Zvicra drejt Kosovës.

  Po i degjoj njerezit te thone: Nese vazhdon keshtu, do te kthehem te mbrapa, rrëfen ai.

  Pjesa dermuese e veturave ne kolone, jane me tabela te Zvicres, pra pa dyshim nje numer i larte i tyre shqiptare.

  Madje, udhëtarët deklarohen se oficerët kufitarë qëllimshëm po shkaktounë kolona të tilla.

  “Pas pritjeve te gjata ne kufirin Slloveni-Kroaci, leshuam autostraden me shpresen se pika kufitare jashte autostrades, ne Bregana, s’do te kishte ngarkese dhe do te kalonim me shpejt. Por u gabuam se aty pritem edhe tri ore dhe ne fund policia kufitare sllovene na kthen te mbrapa me arsyetimin se ne kete pike kufitare mund te kalojne vetem shtetas te BE-se. Ju te tjeret (nje shtetas zviceran dhe dy kosovare) ne autostrade- na drejtohet polici slloven”, deklarojnë udhëtarët

  “Ne e lame krejt, po kthehemi prape ne Zvicer, se kur sllovenet te poshtersojne keshtu si shtetas i Kosoves, çfare pret tek sllavet tjere, e sidomos tek serbet!?”, shkruan Bekim Dalipi në rrjetin e tij social.

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Kryeministri Albin Kurti ka preferuar më tepër heshtjen kur është pyetur mbi reagimin e presidentes Vjosa Osmani për letrën e kryediplomates Donika...
  Lajme29 Maj 2024
  Ish- anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu ka komentuar përplasjet mes Presidencës dhe Qeverisë për mos anëtarësimin e Kosovës në KiE. Kryeziu...
  Lajme29 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se koalicioni me Nismën Socialdemokrate, Listën Konservatore dhe Forumin Intelektual...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...
  Vip29 Maj 2024
  Këngëtarja britanike me famë botërore, Dua Lipa, bëri thirrje për armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës. Këngëtarja Dua Lipa, me origjinë...
  Lajme29 Maj 2024
  “Kështu përfundon kur i servohesh vetë përbindëshit”, ka thënë kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, pas dështimit të iniciativës së Partisë Demokratike të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.