×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Koci për takimin Kurti-Krasniqi: Do të ishte e rrugës që të thirrej nga presidentja Vjosa Osmani

  FrontOnline
  13 Maj 2024

  Politologu Melazim Koci ka thënë sot se do të ishte e rrugës që takimin me krerët e partive politike, të thirrur nga kryeministri Albin Kurti, të thirrej nga presidentja Vjosa Osmani.

  Sipas tij, kjo pasi takimi i thirru nga kryeministri është refuzuar nga dy partitë opozitare LDK e AAK, për faktin se Albin Kurti është kryetar i partisë.

  Ai ka thënë se nuk e përjashton mundësinë që më vonë një takim i të gjithë krerëve të partive politike të realizohet nëse do të vijë nga presidentja Osmani.

  “Çdo takim ndërmjet subjekteve politike është i mirëseardhur. Është evidente që Kosova në fazën e ardhshme do të ballafaqohet me sfida bukur të mëdha. Nuk jam i sigurt nëse pikërisht kryeministri është ai që do të duhej të thirrte takime të tilla. Është ide e mirë, por mendoj se do të ishte më e qëlluar nëse presidentja Osmani do të thirrte një takim të tillë me të gjitha partitë duke përfshirë edhe VV-në sepse kryeministri është palë, është kryetar i VV-së. Mendoj se si ide është e qëlluar. Nëse nuk do të ketë konsensus kësaj radhe për faktin që kanë refuzuar LDK e AAK, unë nuk e përjashtoj mundësinë që më vonë një gjë e tillë të realizohet, nëse do të vinte nga presidentja Osmani”, ka thënë ai.

  Koci ka thënë se vendit në këtë kohë i duhet më shumë se kurrë një konsensus i partive politike  rreth marrëveshjes franko-gjermane, përkatësisht Asociacioni dhe çështjes së dialogut.

  “Mendoj që është imperativ një gjë e tillë për dy shkaqe, Kosovës aktualisht i duhet shumë, më shumë se kurrë një konsensus rreth dy çështjeve. E para është çështja e marrëveshjesh franko-gjermane përkatësisht Asociacioni që është brenda saj dhe e dyta çështja e dialogut. Është shumë e rëndësishme që klasa politke të unifikohet në një qëndrim rreth këtyre dy çështjeve, sepse kështu e forcon pozicionin negociator,  qoftë në raport me Serbinë, qoftë në raport me bashkësinë ndërkombëtare”, ka thënë ai./EO

  KESCO: Për 11 ditë u importuan rreth 5.4 milionë euro energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Lajme24 Maj 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot diell dhe vranësira, me mundësi për ndonjë reshje të dobët në zona të caktuara, kryesisht...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.