×
 • Lajme
 • Lajme

  KMLDNj: A ka përgjegjësi morale dhe profesionale Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë?

  FrontOnline
  04 Dhjetor 2023

  Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Speciale që t’ua ndalojë vizitat, telefonatat dhe kontaktet me jashtë të akuzuarve në Hagë.

  “Kohë më parë ZPS doli me një propozim për Gjykatën Raciste Speciale që pengjeve që po mbahen aty, të gjithë shqiptarë dhe të gjithë shtetas të Kosovës t’iu ndalohen të gjitha vizitat telefonatat dhe kontaktet me jashtë përveç vizitave të privilegjuara (me avokatë dhe familjarë). Madje, që shkelja të bëhej edhe më e rëndë propozuan që pengjet të ndahen të veçuar, pa mundësi ta takojnë njëri–tjetrin”, thuhet në komunikatën e KMLDNj-së.

  “Si arsyetim për këtë kërkesë, në kundërshtim të plotë me të drejtat e njeriut të personave të privuar nga liria, ZPS -ar paraqiti një transkript krejtësisht të paqartë dhe të redaktuar me qëllim të inkriminimit të personave të përgjuar në mjediset e vizitave dhe aty ku qëndrojnë me qëllim që të shkaktojë më shumë efekte në opinion kinse për rrezikim të dëshmitarëve të mbrojtur se që vërtetë donin të dëshmonin shkelje ligjore nga të burgosurit, të gjithë shqiptarë dhe të gjithë shtetas të Kosovës”.

  “Po me këtë transkript të një përgjim selektiv dhe brutalisht të redaktuar me qëllim që të keqpërdoret nga ZPS –ë, për të arsyetuar bastisjet e shumta në Kosovë dhe konfiskimi i pajisjeve elektronike, librave dhe materialeve tjera”.

  KMLDNj-ja po ashtu reagoi kundër deklaratave të Ekaterina Trëndafilovës gjatë vizitës së saj në Prishtinë.

  “Thuaja në të njëjtën kohë kryetarja e kësaj Gjykate Raciste ishte në një vizitë ‘informuese’ në Prishtinë për t’u takuar me të ashtuquajturën shoqëri civile dhe media të “pavarura“, një pjesë jo e vogël e të cilave ndanë qëndrime të njëjta me GJRS që edhe e shpreh publikisht në media, kryesisht për përfitime materiale. Kjo vizitë u pritë me protesta kundërshtuese të PSD-së, Shoqatës së Veteranëve të UÇK-së dhe individëve të tjerë”.

  “Protesta u shtyp me dhunë nga Policia e Kosovës me ç’rast u arrestuan (edhe nga personeli i sigurimit !!!!!) 6-të protestues të PSD-së dhe u dërguan në mbajtje policore prej 48 orëve. Në një intervistë në një transmetues privat, Ekaterina Trandafilova deklaroi se të akuzuarit që tani po gjykohen mund të dënohen me burg të përjetshëm që, mbështetur në pozitën që e ka paraqet konflikt interesi dhe paragjykim brutal të parimit të prezumimit të pafajësisë”.

  “Gjithashtu foli edhe për masat që eventualisht mund të merren ndaj këtyre që janë zbatuar përgjimet selektive dhe kriminale. Sipas burimeve të pakonfirmuara, po kjo Ekaterina Trandafilove përveç se është takuar me akterë ndërkombëtarë, në një mbrëmje, jashtë syve dhe veshëve të publikut ka pasur takim edhe në ministrinë e Drejtësisë, e shquar që nuk e ka lëvizur as gishtin e vogël në mbrojtje të të drejtave të njeriut të personave që po gjykohen para GJRS në Hagë”.

  “Mungesa e transparencës shkaku se kjo Gjykatë nuk monitorohet nga askush (monitorim i stisur nga Ombudspersoni i Holandës) dhe mungesa e llogaridhënies (i jepë “llogari“ punëdhënësit – finacuesit e jo themeluesit) ka bërë që ZPS të sillet si “elefanti në dyqanin e qelqurinave“ duke sajuar prova, bashkë me shtetin e Serbisë, duke joshur dhe duke blerë dëshmitarë, duke fshehur prova shfajësuese për të akuzuarit, duke refuzuar thirrjen si dëshmitarë të personaliteteteve politike dhe diplomatike ndërkombëtare, duke redaktuar në mënyrë të shëmtuar dëshmitë dhe duke e shndërruar në “modus vivendi dhe operandi“ proceset e mbyllura, pa publik”.

  “Lëvizja e fundit e ZPS –së për të bërë përpjekje t’i penalizojë pengjet duke ua pamundësuar vizitat dhe kontaktet përmes transkripteve patologjikisht të redaktuara tregon se sa janë të interesuar për të drejtat e njeriut, standard ‘udhëheqës’ për këtë Gjykatë”.

  “Ata që i përcjellin raste të ngjashme le të bëjnë krahasime midis trajtimit të Rudolf Hesit (i dënuar me burg të përjetshëm në Gjykatën e Nyrembergut) në Burgun Shpandau dhe trajtimit që ua bënë ZPS –ë pengjeve që po mbahen në Hagë, të gjithë shqiptarë dhe të gjithë shtetas të Kosovës”.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Ismajl Kurteshi, ka thënë në emisionin Info Magazine se Rregullorja për dinarin është në përputhje me ligjin dhe...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Presidentja, Vjosa Osmani ka uruar kryeministrin e Suedisë, Ulf Kristersson, për marrjen e dritës jeshile nga të gjitha vendet anëtare për anëtarësim...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Hulumtuesi në Institutin e Kosovës për Drejtësi, Flamur Kabashi tha se aktgjykimi i sotëm për lirimin e kryeparlamentarit Glauk Konjufca nga akuza...
  Të tjera
  Sport26 Shkurt 2024
  Ballkani sot (e hënë) përmes një njoftimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, ka bërë të ditur se kanë vazhduar bashkëpunimin...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Presidentja Vjosa Osmani, e cila po qëndron për vizitë në Katar, është pritur në takim nga Emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Teksa Shqipëria për pak ditë do të organizojë Samitin për Ukrainën, ministri i Punëve të Jashtme, Igli Hasani, në sesionin e 55...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Në seancën e së hënës në Gjykatën Themelore në Prishtinë, në rastin e njohur si “Veteranët”, Daut Haradinaj, ish-deputeti i Kuvendit të...
  Lajme26 Shkurt 2024
  20 të rinj tjerë të komuniteteve Rom, Ashkali dhe Egjiptian përfunduan trajnimin mbi Edukimin Medial në kuadër të projektit “Luftimi i dezinformimit...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka reaguar pas konfirmimit se përfaqësues të BQK-së do të marrin pjesë në takimin e nesërm në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.