×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kirgistan braktis Rusinë, shpreh gatishmërinë për të bashkëpunuar me BE-në

  FrontOnline
  03 Qershor 2023

  Presidenti i Kirgistanit tha të shtunën se ish-republika e tij sovjetike ishte gati të  bashkëpunonte me BE-në.

  “Kirgistani është i gatshëm të punojë krah për krah me Bashkimin Europian për të zgjidhur problemet e përbashkëta, për të inkurajuar dialogun dhe për të gjetur zgjidhje të qëndrueshme,” tha presidenti Sadyr Japarov, vendi i të cilit është aleat i Moskës.

  BE shpreson të forcojë lidhjet me një rajon që Rusia e ka cilësuar si sferën e saj të ndikimit.

  Michel të premten mori pjesë në një samit ku ishin të pranishëm gjithashtu liderët e Kazakistanit, Kirgistanit, Taxhikistanit, Turkmenistanit dhe Uzbekistanit.

  Mbledhja e profilit të lartë në Cholpo-Ata në brigjet e liqenit Issyk-Kul ishte samiti i dytë midis ish-republikave sovjetike të Azisë Qendrore dhe BE-së, donatorit kryesor në rajon dhe partnerit të tij kryesor të investimeve.

  “Ne ofrojmë një partneritet të sinqertë” për pesë ish-republikat sovjetike të rajonit, tha Michel për Agence France-Presse në një intervistë të premten./FrontOnline/

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) pretendon se ka goditur një rrjet të madh spiunazhi rus në jug të vendit. SBU pretendoi...
  Të tjera
  Sport03 Tetor 2023
  Sulmuesi brazilian, Neymar ka shënuar golin e tij të parë me fanellën e Al-Hilal që prej kur u bë pjesë e tyre...
  Vip03 Tetor 2023
  Industria e argëtimit vjen gjithmonë me një dozë talenti dhe një spërkatje të thashethemeve të të famshmëve dhe spekulimeve romantike. Subjekti më...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë që sulmi terrorist i 24 shtatorit mund të jetë i vetmi nga Serbia....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.