×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Kikirikët kanë deri në 19 vitamina dhe minerale

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Kikirikët konsiderohen si një nga burimet më të mira të proteinave bimore. Rostiçeri të shëndetshëm, si kikirikët, janë një mënyrë e mirë për të kënaqur dëshirën për të ngrënë gjatë punës ose mësimit dhe për të qenë të mira për trupin tonë.

  Kikirikët na mbajnë të ngopur për shkak të sasisë së imët të proteinave bimore, ndaj është një zgjedhje e shkëlqyer për të gjithë ata që i kushtojnë vëmendje dietës së tyre.

  Pse kikirikët janë të mirë?

  Është i pasur edhe me lëndë të tjera ushqyese dhe ka statusin e një “superushqimi” të vërtetë. Përveç proteinave, një porcion kikirikësh përmban 19 vitamina dhe minerale, shumë prej të cilave luftojnë sëmundjet e zemrës (si vitamina E, acidi folik, niacina, magnezi, vitamina B6, zink, bakër dhe kalium), antioksidues, yndyra të pangopura dhe të pangopura. që ndihmojnë në uljen e kolesterolit “të keq” LDL dhe rritjen e kolesterolit “të mirë” HDL dhe fibrave të shëndetshme për zemrën.

  Ato ndihmojnë në forcimin e shëndetit të zemrës

  Studimet kanë treguar se ata që konsumojnë rregullisht kikirikë kanë një rrezik të reduktuar të zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare. Një studim i vitit 2017 që ekzaminoi më shumë se 200,000 pjesëmarrës tregoi se konsumi i rregullt i kikirikëve ishte i lidhur me një rrezik të reduktuar prej 15 për qind të sëmundjeve të zemrës.

  Kikirikët dhe gjalpi i kikirikut ndihmojnë në parandalimin e diabetit të tipit 2

  Një studim i vitit 2016 nga Universiteti i Harvardit zbuloi se zëvendësimi i një porcioni të proteinave shtazore me një porcion të proteinave bimore, si kikirikët dhe gjalpin e kikirikut, uli ndjeshëm rrezikun e diabetit të tipit 2. Një tjetër studim i rëndësishëm i botuar në Journal of the American Medical Association më parë tregoi se ul rrezikun e diabetit të tipit 2 me 21 për qind tek gratë.

  Shëndeti mendor

  Kikirikët kanë nivele të larta të niacinës dhe janë një burim i mirë i vitaminës E, dy lëndë ushqyese që kanë qenë prej kohësh të njohura për të mbrojtur kundër sëmundjes së Alzheimerit dhe rënies njohëse gjatë viteve. Një studim zbuloi se në gati 4,000 njerëz mbi moshën 65 vjeç, niacina nga ushqimi ngadalësoi shkallën e rënies njohëse. Një studim tjetër vuri në dukje se marrja e vitaminës E mund të vonojë një rënie funksionale te pacientët me sëmundjen Alzheimer./FrontOnline/

   

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Gjatë ditëve të ftohta, të gjithë përballemi me dhimbje të fytit. Në vend që të marrim ilaçe që zvogëlojnë imunitetin natyror të...
  Lifestyle19 Korrik 2024
  Dashi Mos u përfshini shumë nga ankthi, pasi në të kundërt rrezikohet që tensionet t’iu shpërqendrojnë. Parashikohet një e premte mjaft e...
  Lifestyle18 Korrik 2024
  Pirja e kafesë është një ritual i përditshëm për shumicën e njerëzve. Megjithatë, ekzistojnë dy arsye pse duhet të bëni kujdes kur...
  Të tjera
  Lajme19 Korrik 2024
  Instituti i Kosovës për Drejtësi sot do të publikojë raportin “Politizimi i KPM-së”. Ky raport është analizë e Projektligjit për Komisionin e...
  Lajme19 Korrik 2024
  Këshilli Gjyqësor i Kosovës sot do të mbajë mbledhjen e radhës. Kjo është mbledhja e 330-të e tyre, duke filluar nga ora...
  Lajme19 Korrik 2024
  Sot në Kosovë do të mbizotërojë mot me diell dhe pjesërisht i vranët, ku nuk mungon mundësia për reshje shiu dhe shkarkime...
  Lajme18 Korrik 2024
  Franca nuk dëshiron konfrontime të reja në veri e të cilat mund të lindin lidhur me çështjen e hapjes së urës së...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Lifestyle18 Korrik 2024
  Pirja e kafesë është një ritual i përditshëm për shumicën e njerëzve. Megjithatë, ekzistojnë dy arsye pse duhet të bëni kujdes kur...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.