×
 • Lajme
 • Lajme

  KFOR: Kampi Bondsteel, shtylla kryesore e misionit në mbarë Kosovën

  FrontOnline
  27 Shkurt 2024

  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka mbajtur ceremoninë e ndërrimit të komandës rajonale në lindje, përkatësisht në kampin Bondsteel, të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Dorëzimi i flamurit të NATO-s u bë mes komandantit në largim, kolonel Kenneth Walker dhe kolonelit Jason Baker, komandantit të ardhshëm, ka njoftuar KFOR-i nëpërmjet një komunikate.

  Komandanti Oezkan Ulutash ka shprehur vlerësimin e tij për kolonelin Walker për shërbimet dhe udhëheqjen e tij.

  “Integrimi, bashkëpunimi dhe koordinimi juaj me të gjithë homologët në fushën e përgjegjësisë kanë qenë të jashtëzakonshme për të mbështetur përpjekjet e gjera të KFOR-it drejt sigurisë së qëndrueshme”, ka thënë ai.

  Komandanti i KFOR-it i uroi kolonel Bakerit mandat të suksesshëm, duke theksuar bindjen në aftësinë e “personelit të ri amerikan për të vazhduar ta bëjë Komandën Rajonale Lindje një shtyllë kryesore të misionit të KFOR-it në mbarë Kosovën”.

  Në ceremoni morën pjesë autoritetet civile dhe ushtarake, duke përfshirë edhe ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier.

  Më mirë në Kosovë se në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme13 Prill 2024
  Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Kosovë nuk ka ende informacione se nga cilët operatorë furnizohet Elektroseveri për shpërndarjen e energjisë...
  Lajme13 Prill 2024
  I është dhënë lamtumira e fundit, 21 vjeçarjes  që u vra dje nga ish bashkëshorti brenda Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj....
  Lajme13 Prill 2024
  Lista Serbe ka reaguar pas arrestimit të kryesit të veprave penale “Prishja e rendit kushtetues të Kosovës”, serbit, Sreçko Sofronijeviq. Përmes një...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti së bashku me Vasfije Krasniqin, kanë qëndruar në Studenicë të Istogut për t’iu bashkuar familjarëve të viktimave...
  Lajme13 Prill 2024
  Qytetarët e Kosovës dhe ata të Shqipërisë do të kalojnë përmes pikës kufitare të Vërmicës me procedura të shpejtuara përgjatë 9 muajve...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Një person ka humbur jetën dhe 10 të tjerë janë plagosur pasi një kabinë e teleferikut u përplas me një shtyllë të...
  Lajme13 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka kujtuar masakrën e Studenicës dhe atë të Llashticës ku forcat serbe 25 vjet më parë, me...
  Sport13 Prill 2024
  Synimi i Tottenham për të siguruar një vend në Champions League është goditur të shtunën kur "Spurs" është mposhtur në një ndeshje në "St James`...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar sot masakrën e Llashticës së Gjilanit në 25-vjetorin e saj....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.