Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Këshilltarja e Vjosa Osmanit: Vendimet e fundit të ZRrE-së të patolerueshme

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Zyra e Rregullatorit të Energjisë në mbledhjen e mbajtur sot ka marrë vendim që kompanisë KEKLOs t’i japë leje për prodhim të energjisë për 40 vjet me kushtin që ta ripërtërijë lejen mjedisore në kohëzgjatje brenda pesë viteve.

  Me tri vota për dhe një kundër ky propozim i ZRrE ka kaluar duke i dhënë lejen kompanisë KELKOS që të prodhojë rrymë me hidrocentralet Belaja dhe Deçani.

  E lidhur me këtë vendim të ZRre-së ka reaguar këshilltarja e u.d të Presidentës Vjosa Osmani, Learta Hollaj.

  Ajo ka thënë se ky vendim i ZRRE-së, është I patolerushëm, dhe se ky institution është duke operuar krye në veti.

   

  Tutje Hollaj, ka thënë se veprimet e fundit të Qeverisë së Kosovë dhe institucioneve përgjejgësë në këtë fushë janë dëshmi që ata nuk janë të gatshëm e as nuk kanë vullnet politik e moral për të respektuar asnjë nga këto parime e të drejta themelore.

  Postimi i plotë:

   

   

  • Është tërësisht e patolerueshme që ZRRE – institucioni që para më pak se një muaji i pezulloi të gjitha lejet për hidrocentrale të Kompanisë KELKOS në mungesë të lejës mjedisore, sot i jep po të njëjtës kompani leje për plot 40 vite për operim të dy hidrocentraleve në Bjeshkët e Deçanit, duke vulosur institucionalisht degradimin e plotë të një prej bukurive e pasurive më të çmueshme natyrore në vend.

   

  • Është tërësisht e patolerueshme që disa minuta para mbajtjes së mbledhjes së ZRRE-së, Ministri në krye të Ministrisë së Ekonomisë dhe Mjedisit, institucionit përgjegjës për lëshimin e lejes mjedisore të nevojitur për përmbushjen e kritereve për licecsim nga ZRRE, deklaron si në vijim: “me sa di une, jo (nuk i janë dhënë lejet mjedisore KELKOS-it)…deri tash s’i kanë plotësuar ende (kushtet)”

   

  • Është tërësisht e patolerueshme që Ministria e Ekonomisë dhe Mjedisit lëshon leje mjedisore kur kriteret për lëshimin e një leje të tillë janë të qarta dhe kompania KELKOS nuk e ka bërë rehabilitimin e duhur sipas kërkesave të ligjit për Leje Mjedisore dhe pamjet në terren e konfirmojnë këtë.

   

  • Është tërësisht e patolerueshme që ZRRE vazhdon të operoj krye në vete, duke lëshuar leje të përkohshme mjedisore njëvjeçare në kundërshti të plotë me ligjin e duke krijuar parakushte si dhe duke ia trasuar rrugën si institucioneve e po ashtu edhe kompanive për të “përbmushur” kushtet për sigurimin e lejeve të përhershme.

   

  • Është tërësisht e patolerushme që djë Kryeministri i vendit me krenari tregon për faktin që Kosova si pjesë e Samitit të Sofias ka nënshkruar deklaratën për Planin e Punës për Agjendën e Gjelbërt, gjersa mbase po të njëjtën ditë-dje, Ministria përgjegjëse në kuadër të kësaj qeverie, shtyn përpara projekte të cilat janë në kundërshti të plotë më objektivat e agjendës së gjelbërt evropiane e dëmtojnë në mënyrë të parikuperueshme mjedisin e dëmtojnë biodiverzitetin.

   

  Përfundimisht, mbrojtja e mjedisit nuk është çështje e deklaratave dhe poenave politike – mbrojtja e mjedisit është mbrojtje e integritetit institucional, respektim i kushtetutes e ligjeve të vendit, respektim i të drejtave të njeriut, mbrojtje e shëndetit publik dhe konfirmim i aspirateve serioze për integrim në BE.

   

  Veprimet e fundit të qeverisë së Kosovë dhe institucioneve përgjejgësë në këtë fushë janë dëshmi që ata nuk janë të gatshëm e as nuk kanë vullnet politik e moral për të respektuar asnjë nga këto parime e të drejta themelore.

  Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Policia ka bërë të ditur se kanë arrestuar një burrë në Gjilan dhe i njëjti ishte në kërkim. Sipas njoftimit të policisë...
  Lajme24 Mars 2023
  Zëdhënësja e Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Prishtina”, Arjeta Mjeku, ka thënë se numri i personave që e keqpërdorin ujin e pijes është...
  Lajme24 Mars 2023
  Oda Ekonomike Amerikane ka mirëpritur marrëveshjen e arritur të shtunën ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve. Përmes deklaratës për media,...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Një person me lëndime në kokë dhe këmbë është paraqitur në stacionin policor Leposaviq dhe ka deklaruar se është sulmuar fizikisht dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Mjeku në Klinikën e Urologjisë, Liridon Selmani, ka reaguar pasi që ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të enjten e vizitoi këtë Klinikë...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një hotel shtatëkatësh në Stamboll është përfshirë nga flakët mëngjësin e sotëm, duke shkaktuar dy viktima dhe dy të lënduar. Zjarri në...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ka tronditur SHBA-në, ku një 30-vjeçar është goditur me thikë në një autobus në Las Vegas. Në video,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill, ka folur rreth bombardimeve të NATO-s që u zhvilluan 24 vjet...
  Kronika24 Mars 2023
  Një person është arrestuar, i cili pas një mosmarrëveshje ka sulmuar një person tjetër duke i shkaktuar lëndime trupore. Policia bën të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.