×
 • Lajme
 • Lajme

  Kelkos merr leje nga Ministria e Ambientit për operimin e hidrocentraleve në Bjeshkët e Deçanit

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Kompania Kelkos ka marrë leje mjedisore nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit për operimin e hidrocentraleve në bjeshkët e Deçanit. Këtë e ka bërë të ditur deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila.

  Ajo përmes një postimi në Facebook ka thënë se kjo leje është lëshuar pa i plotësuar kriteret dhe të enjten Zyra e Rregullatorit të Energjisë, në takimin e saj të radhës e ka në agjendë, shqyrtimin e aplikacionit (Licences) për kompaninë në fjalë.

  Kusari-Lila ka theksuar se komuna dhe qytetarët kanë kundërshtuar operimin e kompanisë pa plotësim të kushteve apo në tërësi operimin pa rehabilitimin e dëmeve të shkaktuara nga kompania në këto bjeshkë.

  “D.m.th., ligjet nuk zbatohen nga Ministria e thirrur për të mbrojtur mjedisin dhe legalizohen nga Agjencioni i cili i raporton Kuvendit”, ka shkruar ajo.

  Ajo i ka bërë thirrje ministrit të Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, që para takimit të ZRRE-së të publikojë bazën ligjore me të cilën ka ndarë hidrocentralet dhe opinionin ligjor i cili ka rekomanduar ndarjen HC Belaja dhe HC Deçani.

  Kusari-Lila ka kërkuar të publikohet se si janë përcaktuar ndikimet në mjedis të dy hidrocentraleve dhe çfarë kushtesh ka plotësuar kompania për t’u pajisur me lejen mjedisore.

  “Si u sigurua Ministria e Ambientit që kaptazhat e ujit përgjatë Grykës së Deçanit dhe afër hidrocentralit Belaje dhe Deçan janë kthyer në gjendjen e mëparshme? Kush ka dalë në terren? çfarë raporti kanë përgatitur dhe kush i ka nënshkruar raportet? Kërkoj nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit që nesër URGJENT të publikojnë të gjitha dokumentet e nënshkruara për leje mjedisore për kompaninë KELKOS para takimit të ZRRE-së në ora 9:30”, ka thënë ajo.

  Në të kundërtën, Kusari-Lila ka paralajmëruar se “e gjithë dosja do të dërgohet menjëherë në prokurori bashkë me emrat e të gjithë zyrtarëve të nënshkruan lejen mjedisore”.

   

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme03 Mars 2024
  Një 70-vjeçar është gjetur pa shenja jetë në fshatin Sllovi të Lipjanit. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, ka deklaruar se...
  Lajme03 Mars 2024
  Për çështjen e Ligjit për Shëndetin Riprodhues dhe Fertilizimin e Asistuar, Besa Gaxheri është shprehur e ‘habitur’ se si ‘një a dy...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nesër bashkë me ministrin e Infrastrukturës Liburn Aliu, do të jenë në terren. Bëhet fjalë për fillimin...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.