×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

  FrontOnline
  02 Qershor 2023

  Lëngjet e frutave të pasionit, shegës, portokallit dhe mandarinës, janë të pasura me kalium, i cili luan një rol të madh në rregullimin e presionit të gjakut dhe për një zemër të shëndetshme, ndërsa sipas Medical News Today, këto pije mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

  Nëse nuk trajtohet, hipertensioni (shtypja e lartë i gjakut) ngarkon enët e gjakut, zemrën dhe organet e tjera, si trurin, veshkat dhe sytë. Gjithashtu mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të një sërë gjendjesh shëndetësore serioze dhe potencialisht fatale. Sëmundjet e zemrës, sulmet në zemër, goditjet në tru dhe dështimi i zemrës – janë vetëm disa prej tyre.

  Sipas Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit, dy minerale luajnë një rol të madh në rregullimin e presionit të gjakut dhe për një zemër të shëndetshme – natriumi dhe kaliumi.

  Në këtë drejtim, sipas Medical News Today, katër pije frutash janë plot me mineralet e lartpërmendura dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

  Këto janë lëngjet e frutave të freskëta të pasionit, shegës, portokallit dhe mandarinës. Sipas Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit, ushqime të tjera të pasura me kalium përfshijnë frutat e thata, fasulet, thjerrëzat, patatet, spinaqi, brokoli, avokado, mishi i pulës, salmoni, bajamet etj.

  Ata gjithashtu theksojnë se plani më i mirë i dietës për uljen e presionit të gjakut dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës, është ai që pasqyron dietën mesdhetare.

  Gjumi gjithashtu thuhet se luan një rol të madh në shëndetin e zemrës, pasi gjumi i pakët ose i tepërt lidhet me sëmundjet e zemrës dhe mund të ndikojë negativisht në faktorë të tjerë rreziku për sëmundjet e zemrës./FrontOnline/

   

  Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera
  Nga Rubrika
  Lifestyle29 Shtator 2023
  Për shumë njerëz mënyra se si nisin ditën bëhet përcaktuese për vijimësinë e saj. Dikush nuk i reziston urisë dhe i futet...
  Lifestyle29 Shtator 2023
  Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se Covid-19 rrit mundësinë e një ataku në zemër ose goditje në tru deri në një vit...
  Lifestyle28 Shtator 2023
  Mëlçia është organ shumë “i punësuar” dhe kyç për tretje, por që për shkak të shtimit të futjes së toksineve në organizëm,...
  Të tjera
  Sport29 Shtator 2023
  Monza ka konfirmuar zyrtarisht nënshkrimin me Alejandro ‘Papu’ Gomez me një kontratë deri në fund të sezonit 2023-24. 35-vjeçari arrin si transferim...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur me Këshilltarin për Siguri Kombëtare të presidentit të ShBA-së, Joe Biden, Jake Sullivan. Kurti e...
  Lajme29 Shtator 2023
  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka thënë presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, se përgjegjësit për sulmin në Banjskë ndodhen në Serbi....
  Lajme29 Shtator 2023
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, në një intervistë dhënë një mediumi në Shqipëri ka trajtuar zhvillimet e fundit në Kosovë si dhe...
  Lajme29 Shtator 2023
  Drejtori i Forumit për Marrëdhënie Etnike në Beograd, analisti Dushan Janjiq deklaroi në një intervistë në “Info Plus” në RTK, se grupi...
  Lajme29 Shtator 2023
  Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe ka njoftuar se e ka transferuar komandën e një batalioni të ushtrisë në NATO, në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.