×
 • Lajme
 • Lajme

  Kastrati: E mirëpritur rritja e buxhetit për ushtrinë

  FrontOnline
  20 Nëntor 2023

  53 milionë euro pritet të jetë buxheti për Ministrinë e Mbrojtjes gjatë vitit 2024.

  Kjo u bë e ditur nga kryeministri Albin Kurti, i cili tha se rritja e buxhetit prej 30 milionë euro nga viti paraprak, tregon përkushtimin e tyre në fushën e sigurisë.

  Ish-komandanti i kësaj trupe, Kadri Kastrati mirëpriti rritjen e buxhetit.

  “Nga 103 në 151 milionë, është një rritje e mirëpritur, për armatime dhe pajisje, çmimi i të cilave rritet për shkak të luftës në Ukrainë e Gaza. Besoj se qeveria i ka bërë përllogaritjet, bazuar në planin 10 vjeçar kur kam qenë komandant”.

  Kastrati, në anën tjetër, e pranoi se janë larg standardit ku do të duhej të ishin.

  “Akoma jemi larg arritjes se një standardi që do ta dëshironim. Armatimet dhe pajisjet, sipas atij plani zhvillimor, na nevojiten për të qenë operacionale”.

  Gjeneral Kastrati: Vizita e Stoltenbergut mesazh se Ballkani nuk është stabil, Serbia shtet destabilizues

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Deputeti në parlamentin suedez, Magnus Jakobsson, ka vizituar lokalin “Lejos Cafe” që është hapur për Liridona Ademajn. Jakobsson theksoi se Liridonën do...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Ndërmjetësi i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka bërë një kronologji të takimeve që ka zhvilluar ditëve të fundit, njëri nga...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, e cila është në vizitën e saj të parë në Serbi pas zgjedhjes së saj kryeministre e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Vip03 Dhjetor 2023
  Blero u ka treguar Blerandos dhe Ardit se si e ka punuar këngën N.U.N. Ai tha se tekstin e kësaj kënge e...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ai, përmes një postimi në profilin e tij në...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Chelsea ka triumfuar 3-2 ndaj Brightonit në kuadër të javës së 14-të në Ligën Premier. Pas 17 minutash lojë, Blutë kaluan në...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Liverpooli dhe Fulham kanë zhvilluar një ndeshje të bukur, të cilën vendasit e fituan në fund me rezultat 4-3. Pjesa e parë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.