×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kanadaja nën ujë, ka edhe viktima – VIDEO/FOTO

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Të paktën një person ka humbur jetën, dhjetëra të tjerë konsiderohen të zhdukur dhe mijëra janë evakuuar nga rrëshqitjet e dheut dhe përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur në British Columbia, në perëndim të Kanadasë.

  Trupi i gruas u gjet pranë një rrëshqitjeje dheu në autostradën rreth 250 km në veri të Vankuverit dhe kërkimet për të zhdukurit vazhdojnë edhe sot, njoftoi policia kanadeze.

  Rreth 7,000 njerëz u evakuuan nga Merita, një qytet 300 kilometra në verilindje të Vankuverit. Shiu ka pushuar, por shumë rrugë janë ende të përmbytura.

  Të paktën një person humbi jetën kur një rrëshqitje dheu goditi makinat jashtë autostradës 99 pranë Pemberton, rreth 160 kilometra në verilindje të Vankuverit.

  Dy persona janë të listuar si të zhdukur dhe ekipet e kërkim-shpëtimit janë duke kërkuar për të mbijetuar, thanë zyrtarët.

  Mijëra njerëz u detyruan të braktisin shtëpitë e tyre. Helikopterët e shpëtimit transportuan 275 persona, mes të cilëve 50 fëmijë, nga pjesa e autostradës e bllokuar nga rrëshqitjet e dheut pranë qytetit malor të Agassis.

  Më shumë se 7,000 banorëve të Merritt City, që ndodhet rreth 200 kilometra larg Vankuverit, iu kërkua të evakuoheshin pasi lumi u tejmbush dhe preu urat, duke lënë disa banorë të bllokuar në shtëpitë e tyre.

  Nga porti në Vankuver kalon çdo ditë mallra me vlerë 440 milionë dollarë, nga makinat dhe produktet e gatshme e deri te lëndët e para./FrontOnline/

   

  Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.