×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kamberi: Rreth 14 të rinj nga Bunajovci janë ndaluar sot nga autoritetet serbe

  FrontOnline
  17 Prill 2024

  Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka deklaruar se 14 shqiptarë të rinj nga Bunajovci, janë ndaluar në pikën kufitare te Dheu i Bardhë, nga autoritetet e Serbisë.

  Ai në një lidhje direkte për “Debat Plus”, tha se ata janë marrë në pyetje pa pasur asnjë dyshim.

  “Kam marrë informacion nga një prind i një të riu, më konfirmoi që 14 të rinj sot nga Bunajovci janë mbajtë 4 orë në Dheun e Bardhë, duke u marrë në pyetje pa asnjë akuzë e dëshmi. Duke shkaktu vonesa vetëm për t’i nervozuar e bërë presion”, tha ai.

  Sipas tij, ky veprim i Serbisë vjen si hakmarrje e zhvillimeve të fundit dhe e fitores së Kosovës në KiE.”

  Është interesant se vjen vetëm një ditë pas votimit në KiE, dhe pas një deklarate skandaloze nga Vuçiqi, i cili tha se organet e rendit do të procedojnë të gjithë ata që punojnë në rrënimin kushtetues të Serbisë”, tha ai.

  Sipas tij, Aleksandër Vuçiq këto veprime i bën për konsum të brendshëm, por edhe të jashtëm.

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Në Shqipëri u zhvillua për herë të dymbëdhjetë para e komunitetit LGBT+. Pjesëtarë të këtij komuniteti dhe aktivistë marshuan në Tiranë nga...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Shtetet e Bashkuara regjistruan të premten numrin më të lartë të pasagjerëve që udhëtuan me linja ajrore në një ditë të vetme,...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Në vazhdën e takimeve me kongresistë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shefja e diplomacisë kosovare Donika Gërvalla është pritur në takim...
  Lajme25 Maj 2024
  Personi që mbeti i lënduar nga një mjet shpërthyes në fshatin Babaj Bokës të Gjakovës, iu është këputur shuplaka e dorës, po...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka marrë pjesë në Festivalin e Shkathtësive Digjitale që është mbajtur në Prizren, nga ku tha se...
  Lajme25 Maj 2024
  Plani i rritjes së Bashkimit Evropian (BE) për Ballkanin Perëndimor, i cili siguron akses në ndihmë financiare shtesë prej gjashtë miliardë eurosh,...
  Lajme25 Maj 2024
  Policia Kufitare e Morinës ka arrestuar një shtetas të Serbisë, i cili ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar, i dënuar për prodhim...
  Lajme25 Maj 2024
  Sociologu Bekim Selishta thotë për Front Online duhet një vetëdijësim më i lartë i shoqërisë se problemet nuk duhet të zgjidhen me...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.