×
 • Lajme
 • Lajme

  Kadrija, AAK: Për shkak të votave, Kurti po e luan politikën e mos dërgimit të Asociacionit për interpretim

  FrontOnline
  15 Maj 2024

  Anëtarja e Komisionit për Punë të Jashtme, njëherit deputete e AAK-së, Time Kadrijaj ka deklaruar se për anëtarësimin në KiE ka humbur momentumi.

  Kadrijaj thotë se AAK ka kërkuar detaje nga Qeveria për kushtet por s’ka marr përgjigje.

  “Në njëfarë forme e kanë humbur momentumin për anëtarësim në KiE. Ne i kemi pasur shqetësimet tona dhe i kemi thënë kësaj Qeverisë se a është i vetmi kusht, ka qenë tokat e manastirit të Deçanit dhe nuk kemi marrë përgjigje. Ne se kemi ditur se kjo Qeveri nuk ka punuar, por as ministria e Punëve të Jashtme, as të tjerët, dhe nuk e kemi pasur të qartë a ka kërkesa tjera. Në fund po del që është edhe një kërkese tjetër, që të dërgohet në Gjykatën Kushtetuese çështja e asociacionit”, theksoi Kadrijaj.

  Deputetja Kadrijaj është skeptike që Kosova mund të hyjë në rend dite në muaj në vazhdim në Këshill.

  Ajo thotë se nga delegacioni kosovar është lobuar shumë për vota.

  “Kosova në rend dite, nuk ka hyrë që ka pasur të hyjë në këtë muaj, a do të hyjë në rend dite muajt në vazhdim nuk e kom të qartë dhe pse është punuar shumë, kanë punuar grupi i deputetëve që janë pjesë e Asamblesë të KiE-së, që kanë qenë një delegacion e përbërë prej të gjitha partive politike por edhe Komisioni për Punë të Jashtme ka punuar shumë, poashtu edhe Komisioni për Integrime duke lobuar dhe duke kërkuar votë”, thotë deputetja.

  Nëse nuk ndodh anëtarësimi i Kosovës në KiE, dështimi i shkon Qeverisë Kurti.

  Kështu po deklaron për Front Online deputetja e AAK-së, Time Kadrijaj.

  Kadrijaj thotë se pasi jemi në vit zgjedhor, Kurti po e luan politikën e mos dërgimit për interpretim për Asociacionin.

  “Në rast të mos anëtarësimit, kjo është thjesht një dështim i Qeverisë “Kurti” sepse ne po e dimë shumë mirë se Kurti e ka pranuar Marrëveshjen e Brukselit , e ka pranuar aneksin e Ohrit, Kurti me letër zotimi të nënshkruar në fakt e kanë pranuar se do të zbatojnë Marrëveshjen për normalizim të raporteve me Serbinë, ku përfshihet edhe Asociacioni. Ndërsa duke qenë se jemi në vit zgjedhor, për shkak të votave po e luan këtë politikë se nuk do ta dërgojë për interpretim Asociacionin”, përfundoi Kadrijaj.

  Dështimi në Këshillin e Evropës, dështim i Kurtit dhe i Kosovës

  FITO 10.000 EURO ME PAKO PREMIUM PLUS!
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-ministri i jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj, ka thënë se Spanja po refuzon ta njohë pavarësinë e Kosovës, duke e përmendur si...
  Lajme25 Maj 2024
  Dy persona janë arrestuar për rrëmbimin që kishte ndodhur në Prishtinë të enjten në mbrëmje. Sipas njoftimit, njëri është 18 vjeç me...
  Lajme25 Maj 2024
  Jens Stoltenberg u ka bërë thirrje aleatëve të NATO-s që furnizojnë Ukrainën me armë për t’i dhënë fund ndalimit të përdorimit të...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Aplikimi i Kosovës për të qenë anëtare e asocuar në Asamblenë Parlamentare të NATO-s do të jetë në agjendë në takimin e...
  Lajme25 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2468 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën...
  Lajme25 Maj 2024
  Blakaj: Institucionet s’kanë bërë mjaftueshëm për dokumentimin e krimeve të luftës, shumë prova janë zhdukur Institucionet e Kosovës po fajësohen se nuk...
  Lajme25 Maj 2024
  Moti sot parashihet të jetë i vranët dhe dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë ditës në disa vende parashihen të sjellin...
  Lajme25 Maj 2024
  Regjistrimi i popullsisë, Kastrati: Kemi kaluar shifrën prej 1.5 milion Dje në Kosovë ka përfunduar procesi i regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.