×
 • Sport
 • Sport

  Juventus e refuzon ftesën e Al-Khelaifit për rikthim në ECA

  FrontOnline
  08 Dhjetor 2023

  Juventusi këmbëngul se ata nuk janë të interesuar të ribashkohen me Shoqatën Evropiane të Klubeve (ECA) pavarësisht ftesës së presidentit të Paris Saint-Germainit, Nasser Al-Khelaifi.

  Juventusi u largua nga ECA në vitin 2021 pasi iu bashkua të ashtuquajturës “Superliga Evropiane”, një projekt që ata kishin kontribuar në krijimin së bashku me gjigantët nga La Liga; Real Madrid dhe Barcelona, transmeton Gazeta Express.

  Ish-kryetari i klubit italian, Andrea Agnelli, kishte dhënë dorëheqjen si President i ECA-së kur u shpall projekti i Superligës Evropiane dhe u zëvendësua nga Al-Khelaifi.

  Megjithatë, projekti i Superligës nuk zgjati shumë pasi 48 orë pas njoftimit zyrtar, të pesë klubet e ftuara nga Premierliga u tërhoqën, vendim që u ndjek pastaj nga Atletico Madrid, Milan dhe Inter.

  Juventus u largua gjithashtu verën e kaluar, duke lënë Real Madridin dhe Barcelonën si dy klubet e vetme që ende zyrtarisht janë të përfshira në atë projekt.

  Sidoqoftë, Juventusi ende nuk e ka ndryshuar mendjen për përfshirjen e tyre në ECA pasi nuk po shqyrton ribashkimin në Shoqatën e Klubeve Evropiane.

  “Juventus FC nuk po vlerëson mundësinë për t’u ribashkuar në ECA për momentin”, tha zyra e shtypit e klubit në një përgjigje përmes emailit për “Reuters”.

  Deklarata e shkurtër e Juventusit erdhi pas një ftese jo-zyrtare nga ECA dhe kryetari i PSG-së, Nasser Al-Khelaifi, i cili kishte folur me gazetarët pas një takimi të bordit të ECA-së në Kopenhagë të enjten.

  “Nëse ata [Juventusi] ndalojnë atë për të cilën po përpiqen të luftojnë, gjë që unë mendoj është një projekt ‘budalla’, ata janë gjithmonë shumë të mirëpritur. Unë fola me pronarin dhe, e dini, ai më thirri dhe mendoj se ata duan të kthehen. Ata janë padyshim shumë të mirëpritur”, kishte deklaruar Al-Khelaifi.

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Sport01 Mars 2024
  Jose Peseiro, i cili çoi Nigerinë në finalen e Kupës së Kombeve të Afrikës, e ka lënë detyrën pas njëzet e dy muajsh. ...
  Sport01 Mars 2024
  Liga Unike në konkurrencën e meshkujve do të aktivizohet sërish, me ndeshjet që do të zhvillohen në fund të këtij muaji. Liga...
  Sport01 Mars 2024
  Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta, e kishte zakon të besonte dhe të kërkonte këshill nga legjenda, Johan Cruyff, në lidhje me vendimet...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.